Diecezja włocławska kontynuuje program pomocy Syryjczykom „Rodzina Rodzinie”


8 marca 2018 r., ks. AN / Caritas Polska, lk / Warszawa

Diecezja włocławska kontynuuje program pomocy Syryjczykom „Rodzina Rodzinie”

Coraz więcej Polaków angażuje się w program pomocy Syryjczykom „Rodzina Rodzinie” – poinformowała Caritas Polska. Od początku roku liczba potrzebujących pomocy stale wzrasta. Obecnie jest to już prawie 20 tys. polskich darczyńców: rodzin, parafii, firm i stowarzyszeń. W program działający od jesieni 2016 roku zaangażowana jest również Diecezja Włocławska ze swoimi biskupami: ks. bp. Wiesławem Meringiem i ks. bp. Stanisławem Gębickim, którzy objęli opieką potrzebujące rodziny.
 
Wsparcie finansowe zadeklarowało wiele osób i rodzin, grupy działające w parafiach, czy po prostu wspólnoty parafialne. Wśród pomagających, oprócz wiernych świeckich, jest też wielu księży z diecezji i alumni diecezjalnego seminarium. Pomagający włączają się w program samodzielnie, korzystając ze strony internetowej, jak też za pośrednictwem diecezjalnej Caritas. „Do naszego biura zgłaszają się osoby, najczęściej starsze, które chciałyby wesprzeć dzieło ‘Rodzina Rodzinie’, aczkolwiek ze względu na nieporadność proszą o pomoc w przesłaniu środków finansowych. Pracownicy biura są zawsze gotowi pomóc w wypełnieniu formularza” – zapewnia Joanna Kurant, rzeczniczka włocławskiej Caritas.
 
Są parafie, które systematycznie, co miesiąc wpłacają na kilka syryjskich rodzin, jak choćby parafia w Choceniu regularnie pomagająca 7 rodzinom, św. Bartłomieja w Koninie – 5 rodzinom, czy NMP Królowej Polski w Koninie – 3 rodzinom z Syrii. Pozostałe parafie mają pod opieka jedną lub dwie rodziny, albo przekazują środki doraźnie bez wyraźnego wskazania. Do takich należą parafie w Bądkowie, Brudzewie Kolskim, Dąbiu Kujawskim, Grochowach, Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, św. Maksymiliana w Koninie, Kłocku, Kramsku, Lubiczu Górnym, Odolionie, Piotrkowie Kujawskim, Powierciu, Psarach, Rzgowie, Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu, św. Barbary w Turku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku oraz kościół rektorski w Wieńcu Zdroju. Akcja wspierana jest z budżetów parafialnych, z indywidualnych ofiar wiernych i pracujących tam księży czy wspólnot, takich jak Caritas parafialna, Apostolat Maryjny czy Żywy Różaniec. Powyższe dane należy więc pomnożyć przez liczbę osób włączających się w akcję w poszczególnych parafiach.
 
Inną formą pomocy są wpłaty od księży z całego dekanatu. Tak dzieje się w dekanacie tuliszkowskim, konińskim drugim i sieradzkim drugim. Ponadto, indywidualnie włączyli się księża z parafii bł. J. Matulewicza w Koninie, św. Wojciecha w Koninie, NMP Królowej Polski w Koninie, św. Bartłomieja w Koninie, Bądkowa, Lubrańca, Izbicy Kujawskiej, Skulska, Lichenia, Boniewa, Kramska, Dębów Szlacheckich, św. Barbary w Turku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku czy Uniejowa, a także ksiądz emeryt z Ciechocinka. Akcję czynnie wspierają urzędnicy Kurii Diecezjalnej oraz przełożeni, profesorowie, alumni i świeccy pracownicy seminarium.
 
Caritas Polska podjęła decyzję o kontynuacji programu „Rodzina rodzina” w roku 2018 ze względu na nadal dramatyczną sytuację tysięcy syryjskich rodzin – ofiar konfliktu wojennego. Pomoc jest odpowiedzią na słowa Papieża Franciszka, który powiedział: „Uchodźcy to nie liczby, tylko osoby, które mają twarze, imiona i historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować”.
 
W ostatnich dniach pojawiają się coraz bardziej dramatyczne informacje o zaostrzeniu konfliktu i wzrastającej liczbie ofiar, wśród których znaczną część stanowią dzieci. „Na naszą pomoc oczekuje obecnie ponad 13 mln Syryjczyków, którzy każdego dnia walczą o życie i przetrwanie. Potrzeby są ogromne dlatego apelujemy o wsparcie” – poinformowała Monika Wojtkowiak z Caritas Polska.

Obrazy z syryjskich ulic przerażają. Brakuje wody, żywności, leków. Syryjczycy żyją bez prądu i wielokrotnie bez dachu nad głową. Koczują w gruzach własnych domów. Tysiące rodzin z Aleppo i innych miejscowości w Syrii wycieńczonych tragicznym konfliktem zbrojnym otrzymuje regularną pomoc ze strony polskich rodzin.

W tysiącach polskich parafii, we wszystkich diecezjach i województwach od jesieni 2016 r. działa wyjątkowy w skali światowej program „Rodzina Rodzinie”. Program jest bardzo prosty. Polska rodzina pomaga wybranej rodzinie syryjskiej, wpłacając środki finansowe.

Aby włączyć się w pomoc, można zadeklarować jednorazową kwotę lub udzielać regularnego wsparcia przez 6 miesięcy. Szczegóły na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Można też wysłać SMS o treści SYRIA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT), albo też dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem SYRIA: Caritas Polska, ul. Okopowa 55 01-043 Warszawa, Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384.
Można dokonać także wpłaty na konto Caritas Diecezji Włocławskiej – nr konta: 36 1020 5170 0000 1502 0059 7583 – koniecznie z dopiskiem „Syria”.

Obecnie program „Rodzina Rodzinie” wspiera prawie 20 tys. polskich darczyńców: rodzin, parafii, firm i stowarzyszeń. Zebrane środki docierają do prawie 8,5 tys. syryjskich rodzin dotkniętych konfliktem zbrojnym w prowincjach Aleppo, Maluli, Homs i Hasaki.

„Ze względu na krytyczną sytuację w Syrii potrzebna jest pilna pomoc ze strony kolejnych polskich rodzin. Prosimy o przyłączenie się do akcji informacyjnej” – apeluje Caritas Polska.
 
Program pomocy dla ofiar konfliktu syryjskiego „Rodzina rodzinie” rozpoczął się 4 października 2016 r. Pierwszym darczyńcą obejmującym pomocą syryjską rodzinę w Aleppo został abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, którego nazwisko otwiera listę darczyńców dostępną na stronie internetowej projektu: http://rodzinarodzinie.caritas.pl/.