Czernikowo: wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego

6 listopada 2023 r., KK

Czernikowo: wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego

W niedzielę, 5 listopada, przy dźwiękach pieśni „Soli Deo”, w uroczystej procesji do kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja Ap. w Czernikowie zostały wprowadzone relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia. Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowali: ks. kan. Janusz Borucki i ks. kan. Krzysztof Graczyk.

Po wprowadzeniu i przewidzianych na tę uroczystość modlitwach, głos zabrał Tomasz Krasicki, wójt Gminy Czernikowo, który na początku Mszy św., wyjaśniając cel uroczystości wskazał, że parafia Czernikowo zyskuje kolejnego potężnego orędownika o prawdę, wolność i braterstwo. Pozyskuje człowieka, który stał ponad podziałami, jednocząc naród i umacniając go swoim pasterskim słowem. Następnie Katarzyna Kwiatkowska, przewodnicząca Duszpasterskiej Rady Parafialnej, poprosiła w imieniu całej wspólnoty parafialnej o sprawowanie Eucharystii w intencji Ojczyzny, gminy i parafii Czernikowo.

Biskup włocławski w wygłoszonej homilii wyjaśniał, że lęk pojawia się przed cierpieniem, prawdą, śmiercią oraz zagrożeniem wojną i jej konsekwencjami. Podkreślił, że Bóg zna ten wymiar ludzkiego życia i wzywa do odwagi, gdyż całe dzieło odkupienia i zbawienia człowieka, to wyzwolenie z grzechu, śmierci i lęku. – Sam Chrystus wielokroć mówił: „Nie lękajcie się tych, co zabijają ciało, a duszy zabić nie mogą” – zaznaczył homilista, dodając, że lęk nie był obcy również bł. Stefanowi Wyszyńskiemu, który w takich chwilach szukał pomocy w modlitwie u Matki Bożej na Jasnej Górze. Homilista zauważył też, że Prymas Tysiąclecia, pomimo zewnętrznej prezencji wynikającej z godności kardynalskiej, był człowiekiem pełnym pokory.

W dalszej część rozważania bp Wętkowski zaznaczył, że wprowadzone relikwie Błogosławionego Kardynała są dla nas znamienitym znakiem tego, czego może dokonać Bóg w ludzkiej historii, kiedy napotyka serce pokorne i otwarte na Jego miłość. – Przejrzysta prostota błogosławionego, jego niezłomna wierność Ewangelii, są dla nas jasnym wskazaniem, jak stać się autentycznym świadkiem Chrystusa, misjonarzem w dzisiejszym świecie – powiedział duchowny.