Charłupia Mała i Włocławek: dekanalne dni skupienia dla ministrantów

6 kwietnia 2019 r., ks. KM

Charłupia Mała i Włocławek: dekanalne dni skupienia dla ministrantów

6 kwietnia br. w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej miał miejsce dzień skupienia dla liturgicznej Służby Ołtarza z dekanatów sieradzkiego I i II. Dzięki gościnności gospodarza miejsca, ks. prał. Grzegorza Drzewieckiego, ponad czterdziestu ministrantów miało okazję po raz kolejny rozwinąć swoją wiedzę, duchowość i gorliwość w pełnieniu służby.

Spotkanie rozpoczęło się poznaniem historii sanktuarium, którą przedstawił ks. wikariusz Sebastian Szkop. Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, po której ks. Maciej Adamski, opiekun LSO dekanatu sieradzkiego II, wygłosił konferencję: „Ministrantura - obowiązek czy przywilej?”. Po krótkiej przerwie ks. Sebastian Szkop wygłosił konferencję na temat „Duchowości ministranta”. Kolejnym punktem spotkania były ćwiczenia liturgiczne prowadzone przez ks. Krzysztofa Mętlewicza, opiekuna LSO dekanatu sieradzkiego I. Niedługo później ministranci mieli czas, by przystąpić do spowiedzi. O godz. 12.00 sprawowana była Msza św. W homilii ks. Krzysztof przypomniał zebranym, jak ważną rzeczywistością jest Eucharystia, do której wszyscy – a szczególnie posługujący przy ołtarzu – powinni jak najlepiej posługiwać.

Ostatnim i jednocześnie bardzo miłym akcentem spotkania był poczęstunek, który pomógł dość licznej grupie, przyjaźnie się zintegrować.

Podobne spotkanie ministrantów dekanatu włocławskiego II miało miejsce w parafii Ducha Świętego we Włocławku-Michelinie. Jego organizatorem był ks. Jakub Nowakowski, duszpasterz ministrantów dekanatu włocławskiego II.

Niecodzienne spotkanie rozpoczął modlitwą ks. kan. Sebastian Osiński, proboszcz miejsca. Następnie ks. prał. Janusz Bartczak wygłosił do zebranych konferencję, podczas której – odwołując się do licznych spotkań z LSO – zwrócił uwagę na zadania ministranta pełniącego posługę podczas Mszy św. Zaznaczył również jak ważna i niezbędna jest służba ministranta przy ołtarzu. Wskazał też, że wyznaczone obowiązki i zadania winny być starannie wykonywane.

Uroczystej Eucharystii, będącej szczytowym momentem wydarzenia, przewodniczył ks. prał. Sławomir Deręgowski. Podczas homilii celebrans przypomniał słuchaczom jak wielki cud dokonuje się podczas każdej Ofiary Eucharystycznej. Zachęcał także, aby ministranci zawsze wpatrywali się w Jezusa Chrystusa jako doskonałego wzoru służby.

Zakończeniem Dnia Skupienia była wspólna agapa.

Charłupia Mała

Włocławek-Michelin