Bp Wętkowski podczas Mszy św. za Ojczyznę: nasze dziś i jutro można budować jedynie na fundamencie Dekalogu

11 listopada 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. PW

– Dziękujemy dziś naszym przodkom za przykład szlachetnych, zjednoczonych serc, przepełnionych miłością do Ojczyzny – mówił bp Krzysztof Wętkowski 11 listopada, podczas Mszy św. za Ojczyznę w bazylice katedralnej we Włocławku.

Mszę św. koncelebrował m.in. biskup senior Wiesław Mering. W katedrze obecni byli także przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych oraz poczty sztandarowe szkół i organizacji Włocławka i okolic.

W homilii bp Wętkowski zachęcił do wzajemnego szacunku i wspólnej troski o dobro Ojczyzny, ze świadomością, że każdy człowiek zda sprawę ze swojego życia przed Bogiem w chwili śmierci lub na końcu czasów. – Oznacza to wezwanie do życia poważnego i wykorzystania każdego dnia do budowania dobra w sobie i wokół siebie – tłumaczył hierarcha, przypominając, że słowa: „zło dobrem zwyciężaj”, są wciąż aktualne i zobowiązujące.

W dalszej części homilista ukazał analogię między rokiem 1918 a współczesnością. – Wtedy również było wiele niepewności. Trzeba było jednak zjednoczyć siły i zacząć myśleć samodzielnie, odrzucając szablony, które się nie sprawdziły – mówił bp Wętkowski. Na tym tle ukazał obraz współczesnej Polski. – Także dziś nie brakuje ludzi, którzy odrzucają polskość z jej przeszłością, historią i chrześcijaństwem, a nawet odrzucają Polskę jako państwo suwerenne i niepodległe – stwierdził duchowny, zastanawiając się nad motywami takiego działania.

Cytując 13. punkt encykliki „Fratelli tutti” papieża Franciszka, traktujący o niebezpieczeństwach wypływających z braku historycznej świadomości, bp Wętkowski podkreślił: – Nasze dziś i jutro można budować jedynie na fundamencie przeszłości i wartościach uniwersalnych, które zostały zapisane w Dekalogu.

Biskup włocławski zachęcił też do szanowania daru wolności oraz wdzięczności i szacunku dla żołnierzy strzegących dziś polskich granic. Przestrzegając przed poddawaniem się manipulacji, wskazał na wiarę i rozum jako jedyne źródło nadziei na pokonanie trudności i zachowanie wolności Polski.

Na zakończenie Mszy św. została odmówiona modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi oraz odśpiewano Hymn Państwowy.

Modlitwie muzyką towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku pod batutą Grzegorza Augustynowicza.

Mszę św. w katedrze poprzedziły miejskie uroczystości 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.