Bp Mering do młodzieży: Bądźcie świadkami Chrystusa

25 marca 2018 r., tekst: ks. Przemysław Pilarski; zdjęcia: ks. Julian Głowacki

Bp Mering do młodzieży: Bądźcie świadkami Chrystusa

Blisko tysiąc czterystu młodych ludzi zgromadziło się 24 marca br., w przededniu Niedzieli Palmowej, na diecezjalnych obchodach XXXIII Światowych Dni Młodzieży, które w tym roku przeżywane były pod hasłem „Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30). Na miejsce spotkania tym razem została wybrana parafia św. Barbary w Turku.

Zgromadzona młodzież została zaproszona najpierw do uwielbienia Boga poprzez śpiew połączony z gestykulacją, który poprowadził ks. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Włocławskiej wraz z zespołem Jordan ze Zduńskiej Woli.

Następnie młodzież z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole pod opieką ks. Piotra Stannego przedstawiła dramę ewangelizacyjną pt. „Maski” Ks. Piotr komentując ją, zwrócił uwagę na to, że tylko przeglądając się w Chrystusie jak w lustrze można zrozumieć siebie.

Z racji trwających w parafii św. Barbary rekolekcji, słowa katechezy skierował również o. Łukasz Buksa, który zauważył, że tylko Jezus i nikt inny potrafi pomóc nam odkryć sens naszego życia.

Centralnym momentem sobotniego spotkania młodzieży diecezji włocławskiej była Eucharystia koncelebrowana przez siedemdziesięciu kapłanów, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Alojzy Mering, pasterz Kościoła włocławskiego. W skierowanym słowie do młodych ludzi Ksiądz Biskup zachęcał do przylgnięcia do Chrystusa i wyjaśniał głębokie znaczenie tego słowa zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz mówił o potrzebie świadectwa nawet za cenę życia, odwołując się do przykładu św. Jose Sanches del Rio, młodego męczennika z Meksyku.

Na zakończenie spotkania młodzież wraz ze swoimi opiekunami udała się na wspólny poczęstunek, który ufundował ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii św. Barbary w Turku.

W tegorocznych obchodach ŚDM aktywny udział wzięła młodzież rejonu konińskiego (wolontariusze i ministranci z parafii św. Barbary w Turku pod opieką ks. Dawida Drapały, młodzież posługująca na mszy św. z parafii Kramsk, Tuliszków, NMP Królowej Polski w Koninie i Matki Bożej Częstochowskiej w Kole pod opieką ks. Łukasza Ściślewskiego).

Diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży po raz pierwszy ze względów duszpasterskich zostały przeniesione na sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową. Były to ostatnie ŚDM przed spotkaniem młodzieży z całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem w styczniu 2019 r. Warto zauważyć, że uczestniczyła w nich grupa młodzieży, która będzie reprezentowała diecezję włocławską w tych wydarzeniach.