Bp Mering do księży studentów: diecezja na was liczy

28 grudnia 2018 r., tekst i foto: ks. AT

Bp Mering do księży studentów: diecezja na was liczy

Jednym ze stałych punktów w kalendarzu ks. bp. Wiesława Meringa jest świąteczne spotkanie z księżmi studentami naszej diecezji w Domu Biskupim. W tym roku miało ono miejsce 28 grudnia. Wraz z Biskupem Włocławskim w wydarzeniu uczestniczyli członkowie Rady Biskupiej oraz ks. prał. Jacek Szymański, rektor WSD.

W imieniu prezbiterów pogłębiających swoją wiedzę z rożnych dziedzin na najlepszych uczelniach w kraju i na świecie przemówił ks. Rafał Szprync, studiujący logikę i metodologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wyraził on wdzięczność wobec Pasterza Diecezji za serdeczność oraz życzliwość wobec księży studentów. Nawiązując zaś do znanej w starożytnej Grecji wizji świata jako teatru, a życia jako największej ze sztuk, której reżyserem jest Bóg, wskazał, że każdemu stworzeniu została wyznaczona konkretna rola. Zdarza się jednak, że aktor, tak jak człowiek myli się nieraz w swoich rolach. Wtedy, jeśli ma w sobie wiarę, może zwrócić się do Boga - Reżysera, który pomaga wrócić na właściwe miejsce. „Biskup Ordynariusz jest głosem Reżysera na ziemi”, kontynuował ks. Szprync, wskazując, że ten głos jest słyszalny w kraju i za granicą. Zwracając się do Pasterza Diecezji życzył siły i wytrwałości w odważnym głoszeniu prawdy, która objawiła się w Nowonarodzonym Zbawicielu.

Odpowiadając na te słowa, Ksiądz Biskup pozdrowił kształcących się prezbiterów, pełnych duszpasterskiego zapału. „Diecezja was potrzebuje, diecezja na was liczy”, mówił hierarcha zaznaczając: „ja wysyłam na studia dla diecezji”. Następnie przypomniał obecnym najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni, z których na pierwsze miejsce wysuwa się wpisanie włocławskiej katedry na listę Pomników Historii. Wskazał też na ważne rocznice, które Kościół włocławski będzie przeżywał w nadchodzącym roku, wśród nich 450-lecie włocławskiego WSD. Ksiądz Biskup podzielił się też bolesnymi wydarzeniami, którymi są odejścia z kapłaństwa czy zmniejszająca się liczba powołań. Na zakończenie życzył studentom radości i entuzjazmu w zdobywaniu nowych umiejętności.

Spotkanie przy stole biskupim było okazją do podzielenia się z Pasterzem Diecezji osiągnięciami oraz trudnościami związanymi z odbywanymi studiami.

Akordem wieńczącym doroczne wydarzenie była wspólna modlitwa Nieszporami

W świątecznym spotkaniu uczestniczyli:
Ks. mgr Jakub Kośka - student UKSW;
Ks. mgr Łukasz Matuszak - student Instytutu Prawa Kanonicznego w Wenecji (Włochy);
Ks. mgr Piotr Patyk - student Uniwersytetu Leopolda-Franciszka w Innsbrucku (Austria);
Ks. mgr lic. Krzysztof  Rogala- student UKSW;
Ks. mgr lic. Tomasz Smoliński - student UKSW;
Ks. mgr lic. Rafał Szprync - student KUL;
Ks. mgr Mateusz Szurgot - student UKSW;
Ks. mgr Marcin Ziółkowski - student UKW w Bydgoszczy.

Oprócz wyżej wymienionych na studiach przebywają także:
Ks. mgr Paweł Szczepaniak - w Rawennie (Włochy);
Ks. mgr Adam Zieliński - w Strasburgu (Francja).