Biskup Włocławski uczestniczył w 394. Zebraniu Plenarnym KEP

14 marca 2023 r., źródło: episkopat.pl

Biskup Włocławski uczestniczył w 394. Zebraniu Plenarnym KEP

Próby zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, Synod o synodalności i beatyfikacja Rodziny Ulmów – to główne tematy 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 13-14 marca w Warszawie. W obradach uczestniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Zebranie Plenarne odbyło się w 10. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową kard. Jorge Mario Bergoglio. Z tej okazji biskupi celebrowali Eucharystię w Świątyni Opatrzności Bożej, pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Przekazali także papieżowi Franciszkowi życzenia oraz podziękowali Nuncjuszowi za ponad sześcioletnią posługę Kościołowi w Polsce.

W związku z ostatnimi próbami zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, biskupi zaapelowali o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych Polaków. „Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II. Jednocześnie biskupi bardzo dziękują wszystkim, którzy od samego początku stanęli w obronie dobrego imienia Świętego Papieża” – czytamy w komunikacie KEP opublikowanym za zakończenie obrad.

Podczas zebrania biskupi zapoznali się z przebiegiem Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego, które odbyło się w lutym br. w Pradze. Biskupi przypomnieli, że „celem synodu nie jest zmiana doktryny Kościoła, ale poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób – w ramach jednego Kościoła katolickiego z jego hierarchiczną strukturą – realizować duchowość synodalną”. Biskupi przyjęli także temat programu duszpasterskiego, który będzie realizowany w Kościele w Polsce począwszy od tegorocznego adwentu: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Abp Adam Szal, metropolita przemyski, przedstawił biskupom stan przygotowań do beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września br. w Markowej. „Będzie to wydarzenie bez precedensu w dziejach Kościoła, gdyż do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina: małżonkowie i dzieci, wśród których jest dziecko nienarodzone” – napisali biskupi. „Biskupi zachęcają do modlitwy o duchowe owoce beatyfikacji i zdecydowali, aby relikwie Błogosławionych peregrynowały w diecezjach w Polsce. Będzie to okazja do ożywienia duszpasterstwa oraz modlitwy w intencji małżeństw, rodzin i dzieci” – czytamy w komunikacie.

W związku z trwającą wojną w Ukrainie, biskupi zaapelowali „o dalszą modlitwę o pokój i hojną kontynuację tej pomocy”.

W kwestii przestępstw popełnionych przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości, praktyka rozwiązywania tych problemów „będzie przedmiotem prac specjalistów, uwzględniających kwestię wiarygodności dokumentów okresu PRL. W trosce o dobro ofiar biskupi zamierzają powołać taki zespół” – czytamy w komunikacie.