Biskup Włocławski odznaczony Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości

19 listopada 2018 r., żródło: ks. AN, www.prezydent.pl; foto: ks. AT

Biskup Włocławski odznaczony Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości

Ważnym momentem Koncertu Chóru Filharmonii Narodowej w bazylice katedralnej było wręczenie ks. bp. Wiesławowi Meringowi „Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości” nadanego przez premiera RP Mateusza Morawieckiego. Uroczystego aktu dokonał Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. „Przyjmuję to odznaczenie jako wyraz uznania nie dla siebie, ale dla całego Kościoła Włocławskiego, za wkład pokoleń biskupów i księży, którzy dla niepodległej Polski i Polaków pracowali” - podkreślił bp Mering w odpowiedzi na przyznane wyróżnienie.

"Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości" ustanowiony został uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 r. Zgodnie z wolą ustawodawcy nadawany jest jako „dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu”.

Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym żyjącym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.

Odznaczane są nim osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski, i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki.