Włocławek, WSD: Warsztaty dla osób posługujących muzycznie w liturgii
Data publikacji: wtorek, 15-04-2025
W sobotę, 12 kwietnia br., w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku po raz pierwszy w diecezji włocławskiej zorganizowano warsztaty dla osób posługujących muzycznie w kościołach. Do udziało w spotkaniu zgłosiło się ponad 20 osób: organistów, kantorów, psałterzystów, wokalistów i instrumentalistów na uroczystościach zaślubin i pogrzebach. Celem warsztatu było zaznajomienie uczestników ze specyfiką muzyki sakralnej, obowiązującymi przepisami, dopuszczalnym repertuarem i kwestiami liturgicznymi.
Najpierw ks. Marcin Ziółkowski, wiceprzewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej wprowadził obecnych w dzieje i rozwój muzyki sakralnej. Następnie p. Antonina Ratajczyk, nauczycielka śpiewu w DSO, podzieliła się swymi refleksjami dotyczącymi posługi muzycznej podczas uroczystości religijnych oraz poprowadziła część praktyczną związaną ze śpiewem i emisją głosu. Po ciekawych rozmowach i wymianie doświadczeń przy kawie i ciastku ks. Marcin omówił najważniejsze zagadnienia wynikające z Instrukcji KEP o muzyce kościelnej.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu oraz materiały pomocnicze, po czym rozśpiewani powrócili do swoich wspólnot.
Tekst i zdjęcia: ks. Marcin Ziółkowski
Pozostałe aktualności
09.08.2026
02.08.2026






















