BISKUP WIESŁAW MERING | BISKUP STANISŁAW GĘBICKI
BISKUP WIESŁAW MERING
ŻYCIORYS
Ks. Wiesław Alojzy Mering urodził się 10 grudnia 1945 r. w Żukowie koło Gdańska. W wieku 17 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, jednak po dwóch latach zrezygnował z niego i przeniósł się na studia filozoficzne na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie był uczniem prof. Stefana Swieżawskiego. Po uzystkaniu magisterium z filozofii chrześcijańskiej powrócił do pelplińskiego seminarium.
Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1972 r. w Gdyni z rąk biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej Zygfryda Kowalskiego. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii św. Marcina w Sierakowicach, rozpoczął studia doktoranckie na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które ukończył w 1976 r. doktoratem nauk humanistycznych. Następnie przez rok studiował teologię na Uniwersytecie Nauk Humanistycznych w Strasburgu, jako stypendysta rządu francuskiego, uzyskując tam stopień licencjata.
Po powrocie do Polski był wikariuszem w dwóch parafiach: Chrystusa Króla w Toruniu (1978) i Matki Bożej Różańcowej w Gdyni (1978-81). W 1982 r. został proboszczem w Lignowach koło Pelplina. Pełnił również funkcję duszpasterza rodzin diecezji chełmińskiej (był nim do 1989 r.) i diecezjalnego wizytatora nauki religii (do 1990 r.).
W 1992 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, w którym od wielu lat wykłada wstęp do filozofii, metafizykę, historię filozofii i antropologię filozoficzną.
W 1994 r. został odznaczony godnością prałata honorowego Jego Świątobliwości i kanonika gremialnego Kapituły Katedralnej Pelplińskiej.
W 1996 r. ks. Mering opublikował książkę "Wstęp do filozofii". Jest też autorem skryptu z metafizyki oraz ponad 200 artykułów naukowych, publicystycznych, o tematyce religijnej i światopoglądowej, które ukazały się m.in. w "Przewodniku Katolickim", "Gościu Niedzielnym", Pielgrzymie" i "Studiach Pelplińskich".
W dniu 25 marca 2003 r. została ogłoszona decyzja Ojca św. Jana Pawła II o mianowaniu ks. Rektora Wiesława Meringa Biskupem Włocławskim. Nowy Ordynariusz Diecezji święcenia biskupie przyjął i dokonał ingresu do Katedry Włocławskiej dn. 26 kwietnia 2003 r. Jako dewizę swej posługi przyjął słowa: "Iustitia, pax et gaudium", zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian (14,17): "Królestwo Boże (...) to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym". Jest 76. ordynariuszem diecezji włocławskiej.
27 kwietnia 2021 r. została ogłoszona decyzja Ojca Świętego Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Wiesława Meringa z posługi biskupa włocławskiego. Do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez swojego następcę, a więc do dnia 7 czerwca 2021 r., bp Mering pełnił funkcję Administratora Apostolskiego Diecezji Włocławskiej.
Obecny biskup senior Diecezji Włocławskiej był 76. jej ordynariuszem.
BISKUP STANISŁAW GĘBICKI
ŻYCIORYS
Ks. Stanisław Gębicki urodził się 8 lipca 1945 roku w Witkowie, (powiat Lipno, parafia Zaduszniki, diecezja włocławska) jako przedostatni z dziesięciorga dzieci. Jego - już nieżyjący - rodzice prowadzili 7-hektarowe gospodarstwo rolne.
Szkołę podstawową ukończył w 1959 roku w Witkowie. Początkowo jego szkołą średnią było Niższe Seminarium Duchowne we Włocławku, a po zamknięciu tej szkoły w 1961 roku kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. R. Traugutta w Lipnie. Tam w 1963 roku uzyskał świadectwo dojrzałości.
W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Studiował tam w latach 1963-1969. W dniu 19 czerwca 1969 roku, w katedrze włocławskiej, został wyświęcony na kapłana przez ówczesnego administratora apostolskiego diecezji włocławskiej Jana Zarębę. Przez rok (1969-1970) pracował jako wikariusz w par. Wszystkich Świętych w Sieradzu. W latach 1970-1979 przebywał na studiach specjalistycznych na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Zdobył tam, na podstawie pracy "Katecheza i teologia wiary w odnowionej liturgii rzymskiej chrztu dorosłych", doktorat z zakresu sakramentologii. Po powrocie do kraju, przez dwa lata (1979-1981) pracował jako notariusz Kurii Diecezjalnej i kapelan biskupa Jana Zaręby. W latach 1981-1983 pełnił funkcję ojca duchownego we włocławskim seminarium duchownym, a przez następne dziewięć lat (1983-1992) wicerektora tegoż seminarium. Od połowy 1992 roku do chwili nominacji sprawował urząd kanclerza Kurii Diecezjalnej we Włocławku.
W 1992 roku został odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości. W dniu 11 grudnia 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej.
Za hasło swojej posługi przyjął zwrot "Veritas in caritate" - "Prawda w miłości". Herb biskupi przedstawia na czerwonym tle biały krzyż w owalu z kłosów pszenicznych. Symbolika ta nawiązuje do Hostii Eucharystycznej, związku Ofiary Krzyża i Eucharystii, a jednocześnie do wiejskiego rodowodu biskupa i do jego specjalizacji teologicznej sakramentologii.
Święcenia biskupie przyjął 6 stycznia 2000 roku w katedrze włocławskiej. Głównym szafarzem jego święceń był Bronisław Dembowski, biskup włocławski, a współszafarzami - metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński i biskup pomocniczy włocławski Roman Andrzejewski. Od 8 stycznia 2000 roku jest wikariuszem generalnym diecezji włocławskiej.
Ojciec Święty Franciszek w dniu 8 lipca 2020 r. przyjął rezygnację ks. bp. Stanisława Gębickiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej.