Kult św. Józefa w diecezji włocławskiej
Data publikacji: środa, 19-03-2025
Kościół katolicki obchodzi 19 marca uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa. Św. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa. Jest patronem wszystkich mężczyzn, mężów i ojców.
Św. Józef patronuje również diecezji włocławskiej, w której od niedawna znajdują się dwa sanktuaria poświęcone jego czci.
8 grudnia 2020 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, papież Franciszek ogłosił w całym Kościele Rok Świętego Józefa. Uczynił to w 150. rocznicę ustanowienia św. Józefa Patronem Kościoła przez bł. Piusa IX. Tego samego dnia ówczesny biskup włocławski Wiesław Mering podpisał dekret ustanawiający kościół św. Józefa we Włocławku sanktuarium diecezjalnym.
Warto przypomnieć, że w 1992 r., kiedy nastąpiła reorganizacja terytorialna Kościoła katolickiego w Polsce na mocy bulii Totus Tuus Poloniae Populus i utworzono diecezję kaliską, diecezja włocławska utraciła ośrodek czci swojego Patrona w Kaliszu. Bp Mering, kierując się potrzebą utworzenia takiego miejsca kultu, wybrał włocławską świątynię, dedykowaną w 1986 r. św. Józefowi, w której oddawana jest cześć Oblubieńcowi Bogarodzicy, Opiekunowi Jezusa i Orędownikowi rodzin oraz ludzi pracy.
Od tego czasu sanktuarium św. Józefa stało się miejscem ożywionej działalności duszpasterskiej, w której szerzy się kult Opiekuna Kościoła Powszechnego. Jednym z pierwszych owoców podniesienia kościoła parafialnego do rangi sanktuarium było otwarcie kaplicy całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz powstanie lokalnej wspólnoty katolickich mężczyzn - Rycerzy Kolumba im. św. Józefa, którzy modlitwą, pracą i osobistym świadectwem wspierają obronę życia, rodziny oraz Kościół lokalny i powszechny.
Warto zauważyć, że w prawej części prezbiterium tego kościoła znajduje się ponad dwumetrowa figura z drewna lipowego przedstawiająca patrona parafii, św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus,zaprojektowana przez Jerzego Machaja i wykonana przez Marka Sitarskiego z Warszawy. To właśnie przed nią, podczas środowych nabożeństw, zanoszone są liczne prośby i podziękowania składane przez parafian i pątników – czcicieli św. Józefa.
Z kolei na południu diecezji włocławskiej, w Bazylice pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu, już pod koniec XVIII wieku wspominano o ołtarzu św. Józefa wraz z namalowanym obrazem tego Świętego, datowanym na 1754 rok, przy którym już na początku XIX wieku, w czwartki, odprawiana była Msza święta wotywna. Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem do dziś odbiera tu szczególną cześć: przed tym wizerunkiem sieradzanie modlili się o ratunek, gdy wybuchła II wojna światowa oraz dziękowano za ocalenie Kolegiaty i Sieradza. Przed tym wizerunkiem modlił się bł. Stefan kard. Wyszyński. Kult św. Józefa w Sieradzu nieustannie się rozwija, coraz liczniej pielgrzymują tu pątnicy z całego świata, zawierzając się św. Józefowi, o czym świadczą wpisy w specjalnie dedykowanej temu celowi księdze, liczącej niemal 300 stron. 19 marca 2018 r., Stolica Apostolska nadała Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu tytuł i godność Bazyliki Mniejszej, a w 2020 roku, za sprawą ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku św. Józefa”, sieradzki wizerunek Świętego stał się znany w Polsce i na świecie. Staraniem księdza proboszcza rozpowszechniany na różne sposoby, dotarł do Rzymu, gdzie jedną z jego kopii otrzymał Ojciec święty Franciszek.
20 marca 2023 r., w liturgiczną uroczystość św. Józefa, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski ustanowił Bazylikę Mniejszą pw. Wszystkich Świętych sanktuarium św. Józefa Patrona Diecezji Włocławskiej.
Przy Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa od niedawna istnieje Konfraternia Świętego Józefa „Patris Corde”, której opiekunem jest kustosz bazyliki ks. inf. Marian Bronikowski. Należy do niej ponad sześćdziesięciu mężczyzn duchownych i świeckich. Zadaniem konfraterni jest szerzenie duchowości św. Józefa zgodnie ze wskazania zawartymi w liście apostolskim papieża Franciszka „Patris corde”.
Tekst: ks. Przemysław Pilarski, zdjęcia: ks. Janusz Bartczak, Łukasz Piotrowski
Pozostałe aktualności
21.04.2025
21.04.2025
17.04.2025