Zostawił wszystko dla Miłości – odpust ku czci św. Bogumiła
Data publikacji: czwartek, 11-06-2026
– Jednym ze skarbów uniejowskiej bazyliki jest kaplica z relikwiami św. Bogumiła. Decyzja arcybiskupa Bogumiła, by udać się do pustelni stanowi nieustanną wskazówkę dla każdego chrześcijanina – mówił biskup senior Wiesław Mering w bazylice uniejowskiej w liturgiczne wspomnienie św. Bogumiła, biskupa i pustelnika.
W roku jubileuszu stulecia ogłoszenia św. Bogumiła świętym najwięcej wydarzeń upamiętniających świętego arcybiskupa i pustelnika odbywa się w czerwcu. W liturgiczne wspomnienie św. Bogumiła, biskupa i pustelnika, 10 czerwca, świętowanie w Uniejowie rozpoczęło się rano koncertem Orkiestry Dętej Mórahalmi Fúvószenekar z węgierskiego Mórahalom, miasta partnerskiego Uniejowa przy zamku arcybiskupów gnieźnieńskich. Następnie uczestnicy z relikwiami św. Bogumiła i Pięciu Świętych Braci Męczenników przeszli w orszaku spod uniejowskiego zamku do bazyliki mniejszej. W świątyni Mszę św. pod przewodnictwem biskupa seniora Wiesława Meringa koncelebrowali m.in. ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz, miejscowy proboszcz, ks. inf. Marian Bronikowski, kustosz sanktuarium św. Józefa w Sieradzu oraz ks. dr Jerzy Jastrzębski, autor Tryptyku ze św. Bogumiłem i Hymnu św. Bogumiła.
W liturgii uczestniczyli m.in. Kapituła Kolegiaty Uniejowskiej, ks. kan. Krzysztof Rogala, kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku, ks. kan. Adam Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego diecezjalnej kurii, Adam Nowak, wiceminister w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele władz miasta Uniejów, powiatu i parlamentu, poczty sztandarowe oraz orkiestra OSP ZHP Uniejów.
– Św. Bogumiła najlepiej zrozumieć w świetle 1 Listu św. Pawła do Koryntian – „Hymnu o miłości”. To dla Miłości św. Bogumił zostawił wszystko i dzięki Niej wszystko osiągnął – zaznaczył biskup senior Wiesław Mering.
Podczas Mszy św. wierni parafii Świętej Jadwigi Śląskiej w Janiszewie otrzymali relikwie świętego Bogumiła. Na terenie tej parafii znajduje się miejscowość Koźmin, w której, według tradycji, urodził się Bogumił. Parafianie od lat dbają o kult świętego, o czym świadczy stuletni relikwiarz św. Bogumiła, w którym umieszczone zostaną relikwie.
Podczas uroczystości ksiądz biskup senior poświęcił sztandar miejski św. Bogumiła. Ks. inf. Ziemieśkiewicz wyraził wdzięczność włodarzom miasta Uniejów za ufundowanie chorągwi św. Bogumiła, organizowanie wielu wydarzeń ku czci świętego i troskę o świątynię.
Na zakończenie Mszy św. w bazylice uniejowskiej po raz pierwszy zabrzmiał Hymn ku czci św. Bogumiła, specjalnie skomponowany ku czci patrona diecezji włocławskiej w roku jubileuszu. Wieczorem 10 czerwca muzyczne Uwielbienie ze św. Bogumiłem poprowadził w winnicy uniejowskiej nad rzeką Wartą Jakub Tomalak z zespołem.
Kolejne wydarzenia ku czci św. Bogumiła w roku jubileuszowym odbędą już w najbliższy weekend. Koncerty Małej Armii Janosika w Uniejowie zaplanowane są na 13 i 14 czerwca. W niedzielę 14 czerwca Mszy św. w bazylice uniejowskiej transmitowanej przez TV Polonia będzie przewodniczył ks. bp Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej z Watykanu. Z sanktuarium św. Bogumiła z Dobrowa 21 czerwca wyruszy „Rajd rowerowy szlakiem ścieżki dydaktycznej św. Bogumiła po ziemi bogumiłowej”. „Niedziela ze św. Bogumiłem” tym razem w Kole, w kościele św. Bogumiła, odbędzie się 28 czerwca o godz. 12.30.
W 1925 r. Stolica Apostolska udzieliła urzędowo potwierdzenia, że arcybiskupa Bogumiła należy czcić w całym Kościele. Bogumiłowi przysługuje tytuł: beatus vel sanctus (błogosławiony bądź święty). Ogólnopolskie obchody potwierdzające kult odbyły się sto lat temu w Uniejowie w dniach 22-24 maja 1926 r.
Tekst: Amelia Siuda-Koszela
Zdjęcia: Sabina Kęcel
Pozostałe aktualności
02.07.2026
01.07.2026
30.06.2026

















































