Dekanat lubicki
Data publikacji: piątek, 01-12-2023
Dekanat lubicki Parafia Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława w Lubiczu Górnym
W dniu 19 listopada br. Matka Boża w znaku Ikony Jasnogórskiej przybyła do parafii Lubicz Górny. Wcześniej parafianie w dniach 15-19 listopada przygotowywali siędo Nawiedzenia Królowiej Polski przez MisjeŚwięte, które poprowadziłojciec Krzysztof Kowalski. Maryi zawierzyliśmy nasząOjczyznę, nasządiecezjęi nasząparafię.
Kulminacyjnym momentem uroczystości powitania była Mszaświęta koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Wiesława Meringa w asyście proboszczów i wikariuszy dekanatu Lubickiego. O godz. 21.00 rozpocząłsięApel Jasnogórski podczas którego parafianie duchowołączyli sięz JasnąGórą. Po modlitwie apelowej nastąpiło czuwanie prowadzone przez wspólnotę„Blisko Maryii” z Lubicza Górnego. MaryjnąPasterkęw intencji powołańrozpoczęto o północy. Mszyświętej przewodniczyłks. Ireneusz Sawicki oraz księża, którzy posługiwali w parafii w minionych latach. Po Eucharystii nocne czuwanie rozpoczęli mieszkańcy naszej parafii.
Drugi dzieńNawiedzenia, rozpoczęto modlitwą– Godzinkami o NMP. Na Mszyświętej o godz. 8.15 modlono sie za dzieci, młodzież, nauczycieli i wychowawców oraz rodziców, następnie o godzinie 10.00 modlono sięza chorych i ludzi starszych, którzy w czasie tej liturgii skorzystali z sakramentu chorych. Na Mszyświętej o godz. 12.00 Ikona Matki Bożej przejechała do Kościoła Filjalnego w Młyńcu Drugim. O godz. 16.00 rozpoczęła sięMszaświęta dziękczynna za nawiedzenie parafii, którąsprawowałks. prałat BogumiłLeszcz – proboszcz parafii, który po Eucharystii dokonałuroczystego zawierzenia parafii Matce Bożej.
Parafia św. Jana Pawła II w Brzozówce
W dniach 20 – 21 listopada 2023 roku Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony przeżywali wierni parafii św. Jana Pawła II w Brzozówce.
Do tego ważnego wydarzenia parafia przygotowywała się przez 9 – miesięczną nowennę. Od pierwszej niedzieli sierpnia 2022 co miesiąc trwaliśmy na modlitwie w intencji Nawiedzenia. Zewnętrznym znakiem naszego oczekiwania była płonąca świeca jubileuszowa przy ołtarzu Maryi Królowej Polski z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej w naszym kościele.
22 kwietnia 2023 roku małżonkowie z naszej parafii, Maria i Andrzej Kowalikowie, wraz z Księdzem Dziekanem, wzięli udział w Uroczystości rozpoczęcia Nawiedzenia w diecezji, które miało miejsce w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli.
Bezpośrednim przygotowaniem były misje święte przeżywane od 17 do 21 listopada 2023 roku, w czasie których nauki rekolekcyjne głosił o. Krzysztof Kowalski OSPPE oraz o. Michał Księżak OSPPE. Każdego dnia wierni gromadzili się na Mszach świętych oraz na wieczornym Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00.
Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej rozpoczęło się w poniedziałek, 20 listopada, o godzinie 17.00 nabożeństwem oczekiwania w kościele a potem procesyjnie wyszliśmy Matce Bożej na spotkanie na plac przed plebanią na ulicy Szkolnej. Wizerunek Jasnogórskiej Pani został przywieziony z parafii w Lubiczu Górnym. Z obrazem przyjechała delegacja z tej parafii na czele z księdzem dziekanem Bogumiłem Leszczem, który przekazał także ewangeliarz na ręce księdza Proboszcza z Brzozówki. W powitalnym orszaku Królowej brała udział asysta, strażacy, Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II oraz Orkiestra. Zaszczytu niesienia Ikony Jasnogórskiej Pani, w otoczeniu wspólnoty parafialnej, dostąpiły następujące grupy:
– strażacy z OSP Szembekowo
– Przedstawicielki matek
– Przedstawiciele mężczyzn
– Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II
Ikonę Matki Najświętszej w parafii przywitał ksiądz proboszcz oraz delegacje parafian. Ewangelię o nawiedzeniu odczytał ks. dr Jakub Ziemski – wikariusz posługujący w parafii. Eucharystię na powitanie Matki Bożej sprawowali kapłani z dekanatu lubickiego, przewodniczył jej ksiądz proboszcz – prał. Mirosław Michalak, a Słowo Boże wygłosił ojciec misjonarz Krzysztof Kowalski – paulin.
O godzinie 21.00 kościół znów wypełnił się wiernymi, którzy przybyli na Apel Jasnogórski. O godzinie 23.00 ksiądz wikariusz Jakub Ziemski poprowadził nabożeństwo dziękczynne za wiarę przodków wszystkich minionych pokoleń, która ukształtowała nasz sposób wyrazu wiary, którą dziś posiadamy.
Równo o północy była sprawowana Msza święta dziękczynno-błagalna w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Adam Grabowski, który jako wikariusz w parafii w Lubiczu Górnym w latach 2012-2014 otaczał duszpasterską wiernych gromadzących się na liturgię w naszej świątyni (wtedy kaplicy filialnej parafii Lubicz Górny).
Wierni z poszczególnych ulic trwali całą noc na czuwaniu przy wizerunku naszej Matki, składając przy tym osobiste intencje do przeznaczonej na to stągwi.
We wtorek sprawowano Eucharystie w obecności wizerunku Matki Najświętszej. Przed pierwszą z nich, o godzinie 08:00, odśpiewane zostały godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Podczas Mszy świętej o 08:30 było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Na drugą Mszę świętą o godz. 10:00 zaproszone zostały osoby chore oraz w podeszłym wieku, po to, by przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Na godzinę 12:00 zaproszono matki oczekujące potomstwa oraz najmłodszych by przyjęli Boże błogosławieństwo. Na Mszy świętej były obecne również dzieci i młodzież z naszej szkoły. O 15.00 odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Uroczystości zostały zakończone Eucharystią pożegnania o godzinie 16.00, której przewodniczył ksiądz biskup senior Stanisław Gębicki. Odśpiewano uroczyste Te Deum i Ikona Matki Bożej Częstochowskiej w uroczystej procesji została umieszczona w samochodzie-kaplicy i udała się do parafii Ciechocin, gdzie podziękowanie za nawiedzenie złożyli ks. proboszcz Mirosław Michalak i Państwo Urszula i Wiesław Bartłomiejus.
Wierzymy, że Nawiedzenie Matki Najświętszej ożywi naszą religijność. Jej obecność pomoże w naszych powrotach do jej Syna, na którego wskazuje każdym swoim gestem.
Parafia św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Ciechocinie
W dniach 21-22 listopada 2023 r. Parafia św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Ciechocinie, gościła Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Przygotowaniem duchowym do Nawiedzenia Matki Bożej była peregrynacja dwóch obrazów maryjnych po domach rodzinnych parafian. Bezpośrednie przygotowania i dekoracja trasy przejazdu, kościoła i otoczenia zmobilizowały niespotykaną dotąd rzeszę wiernych. Niemniejszą grupę zgromadziły bezpośrednio poprzedzające peregrynację tygodniowe misje święte, które prowadził ks. kanonik dr Piotr Dykowski z Włocławka. Tak przygotowani stanęliśmy na powitanie Jasnogórskiej Pani z Ks. Bpem Stanisławem Gębickim, ks. oficjałem Januszem Gręźlikowskim, ks. Adamem Zielińskim dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej oraz ks. Krzysztofem Kamińskim proboszczem parafii i księżmi z dekanatu lubickiego.
Po powitaniu obrazu na skrzyżowaniu dróg, obok pomnika maryjnego Królowej Korony Polskiej, w asyście honorowej Ochotniczych Straży Pożarnych i tłumu wiernych, udaliśmy się w procesji do kościoła na Eucharystię.Pod koniec Mszy świętej Ksiądz Biskup wręczył medale dla zasłużonych dla diecezji włocławskiej dla p. Marka Kowalskiego, który przez 33 lata był organistą i p. Mieczysława Puszakowskiego, byłego kościelnego w Ciechocinie. Po Apelu Jasnogórskim przy obrazie zgromadziła się parafialna schola na słowno-muzycznej kontemplacji Ikony Maryjnej. Modlitwy za zmarłych księży i parafian poprzedziły uroczystą pasterkę sprawowaną przez księdza-rodaka Łukasza Kołodziejczaka. Do porannych Godzinek trwało całonocne czuwanie poszczególnych wiosek. Rano Mszę świętą mieli starsi parafianie przyjmujący sakrament chorych, a rodzice i dzieci z wiarą przyjęli błogosławieństwo od Jasnogórskiej Królowej Polski.Po modlitwie różańcowej nadszedł czas na Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Mszę świętą pożegnalną kończąca tę niezwykłą wizytę Jasnogórskiej Pani. Łzy wzruszenia i lekki niedosyt krótkości wizyty towarzyszył pożegnaniu. Pozostaliśmy bardziej zjednoczeni, wzmocnieni modlitwą i obecnością Pani Częstochowskiej.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łążynie II
Relację z Nawiedzenia można przesłać na adres relacje@nawiedzenienajubileusz.pl
Parafia św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach
Wspólnota parafii św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach w dniach 5 – 12 listopada 2023r. przeżywała Misje Święte, które przygotowywały do Nawiedzenia Matki Bożej w Znaku Ikony Jasnogórskiej w dniach 23 – 24 listopada br.
21 i 22 listopada trwało Czuwanie przed Nawiedzeniem Naszej Matki.
Misjom Świętym i Czuwaniu przewodniczył Ojciec Krzysztof Kowalski – Paulin.
W tym czasie nastąpiło m.in. Odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych, Wybór Jezusa za Pana, Zawierzenie Rodzin Matce Bożej a także był dzień Krzyża. W trakcie Misji wierni zanurzyli swoje serca w zdroju Miłosierdzia Bożego.
Nawiedzenie Matki Bożej rozpoczęło się od powitania, w którym mimo bardzo wietrznej pogody uczestniczyło bardzo wielu parafian wraz z kapłanami z Dekanatu pod przewodnictwem Ks. Biskupa Seniora Wiesława Meringa.
Czas nocnego czuwania pokazał jak wielu wiernych potrzebuje spotkania z Królową Rodzin.
Dla całej wspólnoty parafialnej był to czas błogosławiony. Ufamy i wierzmy, że przyniesie obfite owoce naszych sercach.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Osieku nad Wisłą
W dniach 24 – 25 listopada 2023 roku Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony przeżywali wierni parafiiNajświętszego Serca Pana Jezusaw Osieku nad Wisłą.
Do tego ważnego wydarzenia parafia przygotowywała się przez 9 – miesięczną nowennę. Od pierwszej niedzieli sierpnia 2022 co miesiąc trwaliśmy na modlitwie w intencji Nawiedzenia. Zewnętrznym znakiem naszego oczekiwania była płonąca świeca jubileuszowa przy obrazie Maryi Królowej Polski.
Bezpośrednim przygotowaniem były misje święte przeżywane od 21 do 26 listopada 2023 roku, w czasie których nauki rekolekcyjne głosił o. Tomasz Grabowski – Dominikanin. Każdego dnia wierni gromadzili się na Mszach Świętych oraz na wieczornym Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00.
Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej rozpoczęło się w piątek, 24 listopada, o godzinie 17.00 nabożeństwem oczekiwania w kościele, a potem procesyjnie wyszliśmy Matce Bożej na spotkanie na plac Kościele. Wizerunek Jasnogórskiej Pani został przywieziony z parafii w Dobrzejewicach. Z obrazem przyjechała delegacja z tej parafii na czele z księdzem proboszczem Tomaszem Kalinowskim, który przekazał także ewangeliarz na ręce księdza Proboszcza z Osieka nad Wisłą. W powitalnym orszaku Królowej brali udział: asysta, strażacy, Panie w Strojach Dobrzyńskich. Zaszczytu niesienia Ikony Jasnogórskiej Pani, w otoczeniu wspólnoty parafialnej, dostąpiły następujące grupy:
– strażacy z OSP Szembekowo
– Przedstawicielki matek
– Przedstawiciele mężczyzn
Ikonę Matki Najświętszej w parafii przywitał ksiądz proboszcz oraz delegacje parafian. Ewangelię o nawiedzeniu odczytał Ojciec Tomasz Grabowski – misjonarz. Eucharystię na powitanie Matki Bożej sprawowali kapłani z dekanatu lubickiego, przewodniczył jej ksiądz Dziekan Bogusław Leszcz, a Słowo Boże wygłosił ojciec misjonarz Tomasz Grabowski.
O godzinie 21.00 kościół znów wypełnił się wiernymi, którzy przybyli na Apel Jasnogórski. O godzinie 22:00 nabożeństwo Różańcowe poprowadzili Szafarze,a o godz. 23:00 modliliśmy się za zmarłych. Rozważania zostały przygotowane przez Panią Annę Melkowską – Katechetkę.
Równo o północy była sprawowana Msza święta dziękczynno-błagalna w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Przewodniczył jej Ojciec Dominik Byblewski – Paulin pochodzący z Parafii, a homilię wygłosił ks. Wojciech Szczepankiewcz, który jako proboszcz w parafii w Osieku nad Wisłą w latach 1989-1993 otaczał opieką duszpasterską wiernych gromadzących się na liturgię w naszej świątyni.
Wierni z poszczególnych miejscowości trwali całą noc na czuwaniu przy wizerunku naszej Matki, składając przy tym osobiste intencje do przeznaczonej na to stągwi.
W sobotę sprawowano Eucharystię w obecności wizerunku Matki Najświętszej. Przed pierwszą z nich, o godzinie 07:30, odśpiewane zostały godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Podczas Mszy świętej o 08:00 były odnowione przyrzeczenia małżeńskie. Na drugą Mszę Świętą o godz. 10:00 zaproszone zostały osoby chore oraz w podeszłym wieku, po to, by przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Na godzinę 12:00 zaproszono matki oczekujące potomstwa oraz najmłodszych by przyjęli Boże błogosławieństwo. Na Mszy były obecne również dzieci i młodzież z naszej szkoły. O 15.00 odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Uroczystości zostały zakończone Eucharystią pożegnania o godzinie 16.00, której przewodniczył ksiądz biskup senior Stanisław Gębicki. Odśpiewano uroczyste Te Deumi Ikona Matki Bożej Częstochowskiej w uroczystej procesji została umieszczonaw samochodzie – kaplicy i udała się do parafii Obrowo, gdzie podziękowanie za nawiedzenie złożyli ks. proboszcz Rafał Bogus i Państwo Mateusz i Sandra Melerscy
Wierzymy, że Nawiedzenie Matki Najświętszej ożywi naszą religijność. Jej obecność pomoże w naszych powrotach do jej Syna, na którego wskazuje każdym swoim gestem.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Obrowie
Na przybycie Ikony Matki Bożej Parafia Obrowo zaczęła przygotowywać się przez nowennę 9 miesięcy przed przybyciem do naszej Diecezji i Misje św. na rok przed Nawiedzeniem. Misjom przewodniczył o. Piotr Piechocki OSPPE.
Natomiast przygotowanie bliższe miało miejsce w czasie Renowacji Misji Maryjnych od dnia 22.11 do 25.11. 2023r., przeprowadzonych przez o. Piotra Piechockiego. Nawiedzenie Matki Bożej w naszej Parafii rozpoczęło się 25 listopada. O 16.30 rozpoczęło się w kościele nabożeństwo oczekiwania. O 17.30 nastąpiło przyjęcie Obrazu i procesja do kościoła. Po przywitaniu Matki Bożej przez ks. proboszcza i parafian została odprawiona Msza święta przez kapłanów z dekanatu pod przewodnictwem Ks. Biskupa Stanisława Gębickiego. Homilię wygłosił o. Piotr Piechocki. Następnie odbywało się czuwanie Żywego Różańca, o 2100Apel Maryjny, a dalej czuwanie młodzieży i modlitwa wdzięczności zmarłym za przekazanie wiary. O 2300odprawiona została odprawiona Pasterka Maryjna przez byłych proboszczów parafii Obrowo – ks. Jacka Laszczyka (wygłosił homilię) i ks. Grzegorza (przewodniczenie) w intencji o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Przez całą noc licznie przybywali parafianie by czuwać przy Matce Bożej.
O godz. 7.30 śpiewaliśmy Godzinki ku czci NMP. O godz. 8.00 została odprawiona Msza święta dla małżeństw z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. O godz. 10.00 Ojciec Kustosz przewodniczył Eucharystii dla chorych i wspólnie z Ojcem Piotrem i ks. proboszczem udzielili sakramentu chorych. Na kolejną Mszę świętą (godz. 12.00) z udziałem dzieci kościół wypełnił się po brzegi. Na zakończenie Eucharystii Ojciec Piotr przez długi czas udzielał błogosławieństwa dzieciom i matkom w stanie błogosławionym.
Od godz. 13.00 do godz. 15.00 odbywało się czuwanie indywidualne z udziałem strażaków OSP Kawęczyn. O godz.1500odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego i o 15.30 rozpoczęła się Msza święta dziękczynna na zakończenie Nawiedzenia pod przewodnictwem ks. proboszcza Tadeusza Lewandowskiego. Po uroczystymTe Deumaktu zawierzenia Matce Bożej dokonał ks. proboszcz. Dalej nastąpiło pożegnanie Matki Bożej w Znaku Ikony Jasnogórskiej i strażacy przenieśli Obraz do samochodu – kaplicy. Matka Boża udała się do parafii Nowogród w dekanacie czernikowskim.
Ufam, że ten szczególny czas spędzony z Matką Bożą przyczyni się do odnowy życia religijnego w parafii, doda odwagi do realizacji polecenia naszej Matki –Cokolwiek mój Syn wam powie, czyńcie.
Ks. Tadeusz Lewandowski
Pozostałe aktualności
16.03.2024
15.03.2024
04.03.2024
26.02.2024
17.02.2024
26.01.2024
05.12.2023
01.12.2023











































































































































