Dziś 11. rocznica święceń biskupich bp. Krzysztofa Wętkowskiego


22 grudnia 2023 r., teskt: ks. AT; foto: niedziela.pl

Dziś 11. rocznica święceń biskupich bp. Krzysztofa Wętkowskiego

Dziś mija 11 lat od święceń biskupich 77. biskupa diecezjalnego włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, które miały miejsce 22 grudnia 2012 r. w katedrze gnieźnieńskiej.
 
22 grudnia br., biskup jubilat spotkał się ze swoimi współpracownikami. W imieniu zgromadzonych przedstawicieli instytucjach diecezjalnych życzenia złożył ks. dr Krzysztof Rogala, kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. Życzył niestrudzonego świadczenia o Jezusie, który przychodzi aby zbawić człowieka.
 
W odpowiedzi na te słowa, bp Wętkowski, dziękując wszystkim za ich pracę, zachęcił do nieustannego podążania za Jezusem i wpratrywania się w Niego.
 
Bp Krzysztof Wętkowski urodził się 12 sierpnia 1963 r. w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze gnieźnieńskiej 4 czerwca 1988 r. z rąk kard. Józefa Glempa, prymasa Polski.
 
W 1989 r. został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na KUL, które zakończył uzyskaniem tytułu doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Po ukończeniu studiów specjalistycznych wrócił do archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie w 1994 r. abp Henryk Muszyński mianował go rzecznikiem prasowym oraz referentem ds. środków społecznego przekazu Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W latach 1995-2012  pełnił obowiązki kanclerza Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
 
W latach 2000-2012 był sędzią Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie. Z dniem 1 października 2012 r. Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk powierzył mu obowiązki wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej.
 
24 listopada 2012 r. została ogłoszona jego nominacja na biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 2012 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Jego biskupią dewizą są słowa „state in fide” (trwajcie mocno w wierze) zaczerpnięte z 1 Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian. Nawiązuje ono m.in. do przeżywanego wtedy Roku Wiary.