Diecezja włocławska pomaga Ukrainie (aktualizacja)

6 marca 2022 r., opr. ks. AT

Diecezja włocławska pomaga Ukrainie (aktualizacja)

Modlitwa o zaprzestanie wojny na Ukrainie oraz pomoc materialna dla uchodźców wciąż płyną z diecezji włocławskiej.

Modlitwa o pokój płynie m.in. z konińskiego Placu Wolności, gdzie Wojownicy Maryi wraz z mieszkańcami miasta 5 marca wspólnie odmówili Różaniec. Ks. Artur Biernat, opiekun duchowy Wojowników, podkreślił, że pierwsza sobota miesiąca nie jest przypadkowym dniem tej modlitwy. Nawiązując do objawień fatimskich wskazał, że był to Różaniec wynagradzający za grzechy przeciwko Niepokalanemu Poczęciu Matki Bożej ufając, że Maryja wyjedna u Boga łaskę bezpieczeństwa dla Polski oraz pokój dla Ukrainy. Na zakończenie ks. prałat Tomasz Michalski podziękował za cenną inicjatywę Wojowników.

Także w parafii św. Barbary w Turku sprawowana była Eucharystia w intencji pokoju na Ukrainie i świecie. Z inicjatywą wyszła społeczność ukraińska zamieszkująca na terenie powiatu tureckiego. Warto podkreślić, że liturgia słowa została przygotowana przez przedstawicieli społeczności ukraińskiej. Nie brakuje także indywidualnej modlitwy o pokój przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz wspólnej Koronki do Bożego Miłosierdzia.

W niedzielny wieczór (6 marca) we wspólnocie parafialnej św. Mikołaja w Warcie miało miejsce modlitewne czuwanie (Różaniec zakończony Apelem Jasnogórskim) w intencji pokoju na Ukrainie, któremu przewodniczył ks. proboszcz Eugeniusz Budkowski.

W piątek wczesnym rankiem z Charłupi Małej wyruszyły na polsko-ukraińską granicę dary dla cierpiących z powodu trwającej tam wojny. Zbiórka darów została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Carpe diem po Charłupsku” działające w Charłupi Małej oraz miejscową szkołę podstawową.

Paczki z darami dotarły na granicę ukraińską także ze Szpetala Górnego. W drodze powrotnej parafialny bus zabrał kilkoro obywateli Ukrainy, którzy zostali przewiezieni do polskich rodzin.

Do 6 marca (z możliwością przedłużenia terminu) trwa w Galewie akcja „Pomagamy Ukrainie”, której celem jest zbiórka darów, m.in.: żywności, wody oraz środki czystości.

Również wspólnota parafii św. Rocha w Zygrach włączyła się w zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy. Zbiórka miała miejsce w kościele i w szkole podstawowej w Zygrach. Dary zostały przekazane do Caritas Diecezji Włocławskiej

Podobną zbiórkę prowadziło przez cały tydzień szkolno-parafialne koło Caritas w Lubrańcu. Zebrana kwota 3000 zł. została przekazana na adaptację budynku Domu Pielgrzyma w Ostrowąsie, gdzie będą przyjęte dzieci z Ukrainy. Ponadto, 13 marca, w Domu Kultury w Lubrańcu odbędzie się koncert charytatywny, podczas którego będą zbierane ofiary, słodycze, ubrania dla ukraińskich dzieci, które będą przebywać w Ostrowąsie.

4 marca zakończyła się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców, zorganizowana i przeprowadzona przez szkolne koło Caritas szkoły podstawowej w Kunach. Zebrane rzeczy zostały przekazane firmie Dav-Mar Transport, która w najbliższym czasie przewiezie zebrane rzeczy na Ukrainę.

Diecezja jest też otwarta na przyjęcie uchodźców. Włocławska Caritas przygotowała ok. 70 miejsc w różnych instytucjach kościelnych.

Również ok. 70 miejsc czeka na szukających bezpiecznego schronienia przed wojną Ukraińców w grąblińskim domu pielgrzyma, w którym zamieszali już pierwsi uchodźcy z Ukrainy, przede wszystkim matki z dziećmi. Wszyscy zgodnie podkreślają, że są wdzięczni za przyjęcie pod dach. „Na Ukrainie jest bardzo źle. Strzały, bomby, śmierć, strach. Tu jest spokój”, mówi jedna z kobiet. „Jechaliśmy trzy dni. Jesteśmy bardzo zmęczeni. Ale cieszymy się, bo jesteśmy bezpieczni”, dodaje inna.

Ponadto w licznych parafiach, w porozumieniu z samorządami i urzędami wojewódzkimi, prowadzone są zbiórki darów oraz przygotowane miejsca dla uchodźców.

Konin

Kuny