Bp Wętkowski w Kłodawie: miłość Boga i człowieka streszczeniem życia bł. Prymasa Wyszyńskiego
4 listopada 2024 r., Takst: ks. Artur Niemira, zdjęcia: Markada Foto- Gdybyśmy chcieli streścić nauczanie, tak bogate przez lata posługi bł. Prymasa Wyszyńskiego, to z całą pewnością słowo „miłość Boga i człowieka” byłoby najbardziej adekwatnym streszczeniem całego nauczania, w którym przedstawiał nam wszystkim to, o czym Bóg do nas mówi, ale nade wszystko zapewniał nas o Jego bezwarunkowej miłości – mówił w homilii w Kłodawie, w niedzielę 3 listopada, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas uroczystej Mszy świętej. Tego dnia do świątyni parafialnej zostały wprowadzone relikwie bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Ponadto, troje parafian zostało odznaczonych medalem „Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej”, a także, na zakończenie kolejnej Mszy z udziałem dzieci, Ksiądz Biskup skierował słowo do rodziców i udzielił indywidualnego błogosławieństwa wszystkim dzieciom obecnym na Eucharystii.
Witając Pasterza Diecezji, proboszcz parafii ks. prał. Artur Niemira podkreślił, że parafia w ubiegłym roku przeżyła nawiedzenie Matki Bożej w znaku jasnogórskiej Ikony – nawiedzenie, które zrodziło się z wiary Prymasa Tysiąclecia. Jego bezpośrednim owocem jest trwające nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinach kłodawskich parafian. „Przychodząc do Kłodawy spotkałem wielu ludzi zainspirowanych świętością i nauczaniem bł. Stefana Wyszyńskiego, szkolę katolicką w Wólce Czepowej noszącą jego imię, obchodzącą jubileusz 20-lecia istnienia. Wreszcie fakt, że jako młody ksiądz, jako wikariusz, ks. Wyszyński pracował na terenie naszego dekanatu – a obchodziliśmy dopiero jego stulecie święceń kapłańskich, to wszystko stało się powodem prośby o wprowadzenie relikwii bł. Prymasa Tysiąclecia do naszej świątyni” - motywował ks. Niemira.
W homilii bp Wętkowski, dziękując za tę inicjatywę, w nawiązaniu do liturgii Słowa stwierdził, że uderza w niej najpierw Stary Testament i to wezwanie powtórzone: „Słuchaj Izraelu, Pan jest naszym Bogiem”. „Myślę, że to jest pierwsze przesłanie, jakie dzisiaj otrzymujemy. Jest to także przesłanie, jakie przez całe swoje życie niósł kard. Wyszyński: słuchaj Boga. Łatwo odniesiemy te dzisiejsze słowa: słuchaj Pana, słuchaj Boga do wezwania, które przyjął jako biskup: Soli Deo – tylko Bogu. W ten sposób jesteśmy od razu wprowadzeni w tajemnicę życia tego człowieka, którego cała posługa wypełniona była tym jednym: samemu Bogu. Później wielokrotnie dodawał: samemu Bogu przez Maryję, a szczególnie przez Maryję Jasnogórską” – mówił hierarcha.
Podkreślając, że słuchać oznacza „nie tylko rozumieć, co się mówi, nie tylko przyjmować, co słyszymy, ale w znaczeniu biblijnym słuchać oznacza przyjąć i wypełnić, to, co Pan mówi”, a „mówi nam o przykazaniu, które dotyczy najpierw samego Boga, którego trzeba kochać całą mocą, całym sercem i całym umysłem. Całym to znaczy niepodzielonym, całym to znaczy w pełni oddanym samemu Bogu”, bp Wętkowski podkreślił, że w ten sposób „wraca raz jeszcze przed nasze oczy postać bł. kard. Wyszyńskiego”. „Gdybyśmy chcieli streścić całe nauczanie tak bogate przez lata jego posługi, to – jak zaznaczył Biskup Włocławski – z całą pewnością słowo ‘miłość Boga i człowieka’ byłoby najbardziej adekwatnym streszczeniem całego nauczania, w którym przedstawiał nam wszystkim to, o czym Bóg do nas mówi, ale nade wszystko zapewniał nas o Jego bezwarunkowej miłości”.
Ksiądz Biskup przyznał, że gdy zastanawiał się nad słowem do Kłodawy, czytał list Prymasa Wyszyńskiego do diecezji gnieźnieńskiej na Wielki Post 1967 roku. To było po zakończeniu nawiedzenia i wielkiej Nowenny 1000-lecia chrztu Polski. „I tam, na początku Prymas pyta: zakończyliśmy nawiedzenie, ale pojawia się pytanie, co dalej? Jaki będzie trwały owoc tego czasu? I tam właśnie, co jest zdumiewające, co jest znakiem, w tym liście, zaraz na początku, kard. Wyszyński w 1967 roku nawiązuje dokładnie do dzisiejszej Ewangelii wskazując, że program w niej zawarty jest programem na lata”. I jako zadanie dla wspólnoty parafialnej w Kłodawie, wynikające z obecności relikwii bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, bp Wętkowski wskazał realizację ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Przypomniał, że Błogosławiony Prymas te słowa zrealizował, żył miłością i umiał przebaczyć tym, którzy go prześladowali.
Biskup Włocławski życzył, by obecność relikwii była nie tylko sposobnością do modlitwy za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego, ale przede wszystkim okazją do naśladowania wzoru jego świętości.
Na zakończenie liturgii, na prośbę proboszcza parafii, bp Wętkowski odznaczył troje parafian medalem „Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej”. Medal otrzymali: Danuta Bartosik - za 40 lat pracy jako doradca życia rodzinnego i 30 lat pracy jako katechetka; Jacek Grzanka - za 36 lat pracy jako organista w Kłodawie, a wcześniej we Włocławku, w parafiach św. Stanisława i Najświętszego Zbawiciela; Antoni Malinowski - za 15 lat pracy jako kościelny i wieloletni gospodarczy pracownik parafii.