XXI Pielgrzymka Rowerowa z Włocławka na Jasną Górę
2017-07-20

19 lipca br., wróciła 21 Pielgrzymka Rowerowa Włocławek - Jasna Góra - Licheń - Włocławek, organizowana przez parafię Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, przy której znajduje się Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na pątniczy szlak ruszyło 15 pielgrzymów. Cztery dni upłynęły zanim pielgrzymi zawitali przed tronem Matki Bożej na Jasnej Górze. Przewodnikiem i organizatorem wyjazdu był o. Damian Kosecki ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani.

Każdy dzień pielgrzymki rozpoczynał się Mszą św. i śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NPM. Natomiast na postojach odmawiany był różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia. W czasie wyprawy był również czas na krótkie adoracje Najświętszego Sakramentu a wieczorem każdego dnia był śpiewany Apel Maryjny. Po drodze pielgrzymi odwiedzali kościoły i sanktuaria. Pierwszego dnia nawiedzili sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Brdowie a następnie dotarli do kościoła w Grzegorzewie, gdzie też odpoczeli po całym dniu peregrynacji. Podczas drugiego etapu modlili się na miejscu, gdzie był obóz koncentracyjny w Chełmnie a na koniec dnia dotarli do sanktuarium św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli. W trzeci dzień nawiedzili kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pajęcznie.

Po dotarciu na Jasną Górę wzięli udział we Mszy św. i w nabożeństwie drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach. Po krótkim odpoczynku wyruszyli do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Po drodze nawiedzili klasztor sióstr Mniszek Kamedułek w Złoczewie, sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej i klasztor sióstr Bernardynek w Warcie, gdzie wzięli udział we Mszy św. W kolejnych dniach dotarli do sanktuarium bł. Bogumiła w Dobrowie a następnie w Sarbicach na opuszczonym cmentarzu ewangelickim modlili się za zmarłych.

Wspólne pielgrzymowanie na rowerach to czas modlitwy, przemyśleń i uczenia się bycia dla drugiego człowieka. Mimo iż średnia wieku pielgrzymów wynosiła 54 lat, to wspaniale wkomponował się w grupę piętnastolatek, co oznacza, że pielgrzymka jest wyjątkowa i dla każdego, bez względu na wiek.

tekst i zdjęcia: o. Damian Kosecki