Wieczór Miłosierdzia w sieradzkiej kolegiacie
2017-07-07

6 lipca br. o godzinie 19:00 w sieradzkiej farze (tradycyjnie w pierwszy czwartek miesiąca) odbył się Wieczór Miłosierdzia. Jest to spotkanie modlitewne, które gromadzi wszystkich czcicieli Bożego Miłosierdzia oraz osoby proszące o szczególne wstawiennictwo św. Jana Pawła II.

Tym razem na spotkaniu modlitewnym zagościł brat Marian Markiewicz ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. Jest to osoba bardzo ściśle związana z historią konklawe z pamiętnego 16 października 1978 roku, gdy kardynałowie zebrani w Watykanie wybrali na Stolicę Piotrową księdza kardynała Karola Wojtyłę, którego nasz zaproszony gość był wówczas osobistym kierowcą. Parafianie mieli zatem niepowtarzalną okazje posłuchać naocznego świadka pierwszych kroków, jakie Ojciec Święty stawiał w swojej papieskiej drodze. Br. Marian przez wiele lat pracował w Kolegium Polskim w Rzymie, gdzie miał okazję poznać wiele osobistości, które dziś są Sługami Bożymi i oczekują na beatyfikację.

W czasie modlitewnego spotkania br. Markiewicz zachęcał wszystkich do podejmowania codziennej modlitwy. Odnosząc się do nauczania papieża Jana Pawła II apelował, by „każdy z nas zaczynał modlitwę sam od siebie, wtedy będzie w rodzinie spokój, dzieci będą dobrze wychowane, nie będzie zła, nie będzie rozwodów. Nie rozmawiamy o wielkich rzeczach w rodzinie, bo trzeba zarobić, trzeba mieć. Ile razy tak bywa, że mamy wszystko, a nie ma radości. Dlatego dobrze, że są te Wieczory Miłosierdzia. Trzeba się modlić za swoich najbliższych, bo w taki sposób staniemy się Apostołami i przedłużeniem rąk Jezusa Miłosiernego”.

Br. Marian w swoim rozważaniu mówił również o młodzieży, w której Ojciec Święty widział przyszłość. Przytoczył również pewną historię kiedy zaczynał się Pierwszy Światowy Dzień Młodych. „Wtedy papież Jan Paweł II mówił: Gdzie tam do starszego papieża przyjadą młodzi? Byliśmy świadkami ile jechało – tysiące, setki tysięcy, a potem miliony. Widać było, że młodzi jadą z entuzjazmem na te spotkania. Tylu tych ludzi przyjechało, a nikomu nic się działo, wszyscy byli zorganizowani”.

Na koniec nasz gość zachęcił wszystkich do uczestniczenia w kolejnych Wieczorach Miłosierdzia. „Spotykajcie się tutaj i twórzcie most modlitwy. Jeśli modlimy się wszyscy, to tworzymy wielki front modlitwy i Pan Bóg w swym miłosierdziu lituje się nad nami, bo jesteśmy słabi. Dlatego spotykajcie się i wtedy zobaczycie jak się wszystko zmieni”.

Całe spotkanie zakończyło się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwą skierowaną do św. Jana Pawła II: „Święty Janie Pawle! Z okna niebieskiego udziel nam Twojego błogosławieństwa. Błogosław Kościołowi, któremu z miłością służyłeś, który wspierałeś, aby odważnie podążając przez świat wszystkim niósł Jezusa i wszystkich do niego prowadził. Błogosław młodym, których tak bardzo umiłowałeś. Przywróć im marzenia i spraw, aby spoglądając w niebo dostrzegali światło rozjaśniające ścieżki życia na naszym padole. Błogosław rodzinom, błogosław każdej rodzinie. Ty, który dostrzegłeś działanie szatana przeciwko owemu cennemu i niezbędnemu darowi niebios, który Bóg zesłał na ziemię. Janie Pawle prosimy Cię, byś swoją modlitwą stanął w obronie rodziny. Módl się za nasz świat, wciąż naznaczony przez konflikt, wojny i niesprawiedliwość. Ty, który stawiałeś czoło wojnom, wzywając do dialogu i siejąc miłość, módl się, abyśmy byli niestrudzonymi siewcami pokoju. Święty Janie Pawle, z okna niebieskiego ześlij na nas wszystkich Boże błogosławieństwo. Amen”.

tekst: ks. Krzysztof Mętlewicz
foto: ks. Rafał Jańczak