Koncerty organowe w licheńskiej bazylice
2017-07-05

Od 3 lipca do 10 września włącznie wierni nawiedzający Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej mogą uczestniczyć w muzycznej uczcie. Wszystko za sprawą koncertów organowych w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Półgodzinnych koncertów można wysłuchać codziennie o godz. 11.00, 14.00 oraz 20.00. Studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu wykonują utwory najznamienitszych twórców muzyki organowej. W repertuarze znalazły się „Toccata i fuga d-moll” J. S. Bacha, „Ave Maria” Franciszka Schuberta i Karola Gounoda, utwory Cezara Francka, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz polskiego kompozytora organowego Mariana Sawy.

Instrumentarium bazyliki licheńskiej należy do światowej czołówki budownictwa organowego - zarówno pod względem wielkości, jak i jakości. Składa się z pięciu niezależnych sekcji zbudowanych na pięciu emporach bazyliki: symfonicznych organów południowych, barokowych organów zachodnich, hiszpańskich organów wschodnich, włoskiego pozytywu zachodniego i flamandzkiego pozytywu wschodniego. Wszystkie sekcje mogą być obsługiwane oddzielnie lub jednocześnie przez szesciomanuałowy stół gry umieszczony w prezbiterium bazyliki. Instrument zbudowany został przez Zakłady Organowe „Zych" wg projektu prof. Andrzeja Chorosińskiego. Jest to obecnie największy instrument w Polsce, czwarty w Europie i trzynasty na świecie.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie