Ciechocinek: uroczystości na dawnym cmentarzu żydowskim
2017-06-29

29 czerwca na dawnym Cmentarzu Żydowskim w Ciechocinku miało miejsce odsłonięciem tablicy upamiętniającej miejsce pochówku Żydów, dawnych mieszkańców miasta. W uroczystości wziął udział biskup włocławski Wiesław Mering i Michael Schudrich, naczelny Rabin Polski.

Cmentarz Żydowski w Ciechocinku został założony w 1916 r., a następnie zniszczony przez Niemców w czasach Zagłady. Przez wiele lat był miejscem, o którym nie pamiętano. W ostatnim czasie teren Cmentarza został ogrodzony i stał się miejscem szczególnej pamięci.

Wśród uczestników skromnej, lecz podniosłej uroczystości znaleźli się biskup włocławski Wiesław Mering, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, ks. prał. Artur Niemira kanclerz Kurii Włocławskiej, ks. prał. Dariusz Kaliński proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, ks. infułat Marian Bronikowski proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu, ks. prał. Sławomir Deręgowski proboszcz parafii św. Stanisława we Włocławku, kapłani ciechocińscy na czele z księdzem proboszczem prałatem Grzegorzem Karolakiem, przedstawiciele Gmin Żydowskich i mieszkańcy Ciechocinka.

Zgromadzonych powitał burmistrz Ciechocinka p. Leszek Dzierżewicz, a następnie głos zabrał ks. bp Wiesław Mering, który wyraził swe uznanie dla podjętej inicjatywy oraz radość z faktu upamiętnienia okolicznościową tablicą miejsca spoczynku Żydów, dawnych mieszkańców Ciechocinka.

Okolicznościowe słowa wypowiedział również Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, który zwrócił uwagę na fakt, iż barbarzyństwem jest niszczenie grobów i miejsc pochówku, stąd też jego radość z faktu ocalenia i przywrócenia godności miejscu, tak ważnemu dla społeczności Żydowskiej. Naczelny Rabin Polski przywołał także osobę św. Jana Pawła II, który swoją postawą uczył otwartości na inne religie.

Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło odsłonięcie tablicy i modlitwa odmówiona przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha.

Tekst i zdjęcia: ks. Rafał Zatorski

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie