Katedra Włocławska: Msza św. w dniu imienin ks. bp. Wiesława Meringa
2017-06-21

W środę 21 czerwca br. w Bazylice Katedralnej we Włocławku, z racji imienin oraz 14. rocznicy święceń biskupich i ingresu do katedry ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa, została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył Dostojny Solenizant. Na modlitwie zgromadzili się: bp Bronisław Dembowski, prezbiterzy, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy. Z rąk Księdza Biskupa neoprezbiterzy otrzymali dekrety kierujące do pracy duszpasterskiej w pierwszej parafii.

Homilię wygłosił rektor włocławskiego seminarium ks. prał. Jacek Szymański. „Czy święci są po to, aby zawstydzać?” – zapytał kaznodzieja nawiązując do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w Tarnowie 10 czerwca 1987 r. podczas Mszy świętej beatyfikacyjnej Karoliny Kózkówny. Rozwijając myśl zawartą w Ewangelii, która odczytywana jest także w Środę Popielcową (Mt 6,1-6.16-18), ks. Szymański podkreślił, że „właśnie to Słowo Boże ma moc przemienić nasze serca, jest ciągle żywe, ciągle aktualne”.

Odwołując się do słów kolekty mszalnej kaznodzieja wskazywał: „Pan Bóg w osobie świętego Alojzego połączył dwie rzeczy. Połączył nieskazitelność jego życia, czystość jego życia, czystość myśli, czystość spojrzeń, czystość dotyku, czystość słów z surową pokutą”. Wymiary pokutne, które podkreśla Ewangelia dnia, mają stać się dla nas okazją do odnalezienia Mistrz i Zbawiciela. Ks. Rektor wskazał na cel chrześcijańskiego życia, którym jest Bóg, i wołał: „Jesteśmy wezwani, aby być świętymi […] świętość w swojej najgłębszej istocie polega na tym, ażeby w nas odtworzył Bóg to wszystko, czego dokonał Jego Syn, a nasz Pan Jezus Chrystus. Aby w nas powieliło się, odtworzyło Misterium Paschalne, które Jezus Chrystus dokonał dla naszego zbawienia. Abyśmy pozwolili Panu Bogu działać w naszym życiu, słuchając Jego słowa, trwając przy Nim”. „Ponieważ nie naśladowaliśmy go w niewinności, spraw Panie, abyśmy przynajmniej pełnili pokutę” – zakończył homilię ks. Szymański słowami pierwszej modlitwy prezydencjalnej.

Na zakończenie Eucharystii w imieniu prezbiterium Kościoła Włocławskiego życzenia imieninowe złożył ks. prał. Zbigniew Cabański, a w imieniu osób życia konsekrowanego życzenia złożyła delegacja sióstr zakonnych z diecezji.

Pasterz Diecezji skierował słowa podziękowania wobec zgromadzonych wiernych. Biskup Włocławski wskazał na zbliżającą się setną rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich przez bł. biskupa Michała Kozala. Uroczystość ma zgromadzić duchowieństwo i wiernych z trzech diecezji należących do metropolii gnieźnieńskiej.

W słowie skierowanym do neoprezbiterów, którzy otrzymali dekrety powołujące do pracy w diecezji, bp Mering powiedział: „wasza praca jest tym, co stanowi prawdziwą troskę o Kościół Jezusa Chrystusa dzisiaj. Od was i od waszej pracy w dużym stopniu zależy, czy nauka Jezusa Chrystusa zostanie ocalona w sercach młodych pokoleń Polaków”. Zwracając się do alumnów, którzy dziś rozpoczynają okres wakacji, hierarcha przypomniał o potrzebie modlitwy o świętość powołań: „potrzeba dobrych, mądrych, świętych, rozważnych. Spróbujcie znaleźć te wszystkie cnoty razem w ludzkim sercu”.

Uroczystości śpiewem towarzyszyła schola pod kierunkiem ks. prał. Józefa Nowaka.

Foto: Krzysztof Jabłoński