Uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu
2017-06-16

15 czerwca w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa o godz. 17.00 rozpoczęła się główna Msza św. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu, słynącej z najstarszej w Polsce tradycji układania kwietnych dywanów na Boże Ciało. Uroczystości przewodniczył biskup Józef Zawitkowski z Łowicza, który swoje „ładne kazanie” rozpoczął od słów: „Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament… Tak inaczej zaczynam dzisiejsze kazanie. Najpierw to nie mogę się nadziwić, dlaczego żeście tutaj przyszli? Co się stało, że tak wielu was? Nie wie ksiądz? Przyszliśmy uwielbić Tego, który stał się człowiekiem i został z nami po wszystkie dni do końca czasów. Rozumiem, ale trzeba nam dzisiaj, w dzisiejszy pogodny dzień trzeba nam przypomnieć te wielkie wydarzenia, które uczą nas wielkiej tajemnicy. To było w drugim roku nauczania Pana Jezusa, szły za Nim już wielkie tłumy ludzi. Zbliżały się święta Paschy, największe święta Izraela. Roztropni apostołowie podpowiadali Panu Jezusowi: Roześlij ich do domów, bo niektórzy z nich przyszli tu z bardzo daleka, oni Ci ustaną w drodze. Jest weekend, potem są święta, oni są głodni. I Pan Jezus powiedział do biskupów, do kapłanów: wy dajcie im jeść. Filip złapał się za głowę: Panie ile to trzeba pieniędzy, by każdemu z nich dać choćby po kromce chleba! Jest tu jeden chłopiec, który ma jeszcze pięć chlebów i dwie ryby, ale co to jest na tylu ludzi. Chciałbym, żeby ktoś napisał o tym chłopcu dużą książkę…”

Od godzin rannych, przy pięknej pogodzie rozpoczęła się praca spycimierskich parafian i ich przyjaciół przy tworzeniu kwietnych dywanów na całej trasie procesji Bożego Ciała. Kwiaty z łąk, pól i ogrodów, zbierane przez cztery dni, począwszy od niedzielnego popołudnia, czekały w odpowiednio przygotowanych miejscach. Posprzątana wcześniej droga, z udekorowanymi poboczami powoli pokrywała się barwnym kobiercem. Całe rodziny, począwszy od paruletnich dzieci, starały się zrobić to jak najpiękniej. Dziesiątki tysięcy ludzi z całej Polski i nie tylko przemierzały tę trasę parę razy, aby obserwować, filmować, fotografować i podziwiać te niezwykłe dzieła dla Pana Jezusa. Przybyły liczne ekipy telewizyjne i wielu dziennikarzy, by na żywo relacjonować to, co się dzieje w parafii Spycimierz. Po południu cała droga dla Pana Jezusa była już gotowa.

Po przygotowaniu kwietnych dywanów trzeba przygotować się do głównej liturgii. Wcześniejsze Msze o 9 i 11.30. odprawiane są w kościele. Natomiast o godz. 17.00 na ołtarzu polowym rozpoczyna się główna liturgia z Mszą św., z procesją po kwietnych dywanach. Mszę poprzedził półgodzinny koncert miejscowej dętej orkiestry strażackiej OSP Spycimierz. W procesji wzięła udział liczna asysta parafialna w strojach sieradzkich, ministranci, strażacy z Człop i Spycimierza, poczty sztandarowe, dziewczynki sypiące kwiatkami. Trzeba również zadbać o obsługę parkingu dla autokarów i samochodów osobowych i pomóc policji w kierowaniu ruchem. Sporo tych obowiązków. Jak obserwuję ósmy rok z rzędu, mimo że ubywa parafian, kwietne dywany z roku na rok coraz piękniejsze i bogatsze.

Ks. Wojciech Kaźmierczak – proboszcz

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie