Bytoń: Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie
2017-06-10

W sobotę 10 czerwca br., w Bytoniu miał miejsce Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, podczas którego wspominano początki działalności Ruchu na terenie diecezji włocławskiej. W spotkaniu uczestniczyli kapłani, którzy byli u podstaw jego powstawania. Byli to: ks. Kryspin Kaźmierczak, ks. Jerzy Salamon, ks. Leszek Rybka, ks. Lesław Witczak i ks. Włodzimierz Lewandowski. Uczestnicy dziękowali Bogu za dar ruchu oazowego i jego założyciela sługę Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego. Wspominano również jego związki z diecezją włocławską przez znajomość i współpracę z księdzem Andrzejem Graczykowskim, proboszczem parafii św. Stanisława BM w Bytoniu.

Główni prelegenci: ks. Włodzimierz Lewandowski i ks. Lesław Witczak ukazali historię początków działalności ruchu oazowego w diecezji. Ksiądz Lewandowski wspominał wszystkich kapłanów i świeckich, którzy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku tworzyli podwaliny ruchu. Wspomniał o częstych kontaktach kapłanów z księdzem Franciszkiem Blachnickim, poprzez uczestnictwo w oazach kapłańskich i tworzenie rekolekcji oazowych. Ksiądz Lesław Witczak ukazał piękne życie i działalność księdza Andrzeja Graczykowskiego, który często spotykał się ze Sługą Bożym księdzem Franciszkiem Blachnickim. Jako jeden z pierwszych kapłanów wdrażał w życie wspólnoty parafialnej reformę Soboru Watykańskiego II. Całe swoje życie poświęcił na pracę formacyjną z dziećmi i młodzieżą. To dzięki niemu założyciel ruchu oazowego odwiedził także parafię w Bytoniu.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, na której w jedności z dziećmi, młodzieżą i rodzinami, w koncelebrze kapłanów, której przewodniczył ks. Lesław Witczak i kaznodzieją ks. Jerzym Salomonem, uczestnicy dziękowali za wielkie dzieła, które uczynił Pan Bóg w diecezji włocławskiej. Nie zabrakło także pogodnego świętowania, które rozpoczęło się agapą i rodzinnym piknikiem.

ks. Jacek Makowski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie