Ciechocinek: Biskup Włocławski poświęcił kaplicę Matki Bożej z Guadalupe w Domu Zdrojowym
2017-06-07

W dniu 6 czerwca 2017 r. w Ciechocinku w Sanatorium „Dom Zdrojowy” Pasterz Diecezji Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering poświęcił kaplicę, która została dedykowana Matce Bożej z Guadalupe.

Na zaproszenie miejscowego proboszcza ks. prałata Grzegorza Karolaka i prezesa Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek p. Marcina Zajączkowskiego w uroczystości wzięli udział p. Leszek Dzierżewicz Burmistrz Miasta Ciechocinek, ks. prał. Dariusz Kaliński proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, od lat zaprzyjaźniony z Ciechocinkiem, ks. prał. Sławomir Deręgowski proboszcz parafii św. Stanisława we Włocławku, ks. prał. Wojciech Marszał i ks. prał. Henryk Kowalski rezydenci mieszkający w Ciechocinku, ks. Piotr Ochotny rodak z Ciechocinka, kapelan Księdza Biskupa ks. Janusz Bartczak, miejscowi wikariusze ks. Rafał Zatorski i ks. Paweł Osiński, p. Eugeniusz Rakoca Wielki Rycerz Rady Rycerzy Kolumba im. św. Jana Pawła II w Ciechocinku, przedstawiciele ciechocińskiej Parafii i Kuracjuszy.

Zgromadzonych powitał miejscowy proboszcz, wyrażając swą radość z inicjatywy Zarządu PUC powstania kaplicy służącej Kuracjuszom Domu Zdrojowego, a następnie poprosił Księdza Biskupa o pobłogosławienie miejsca i paramentów liturgicznych służących sprawowaniu kultu.

Ks. kapelan odczytał fragment Księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła mówiący o „Niewiaście obleczonej w słońce, pod której stopami księżyc, a na głowie wieniec z gwiazd dwunastu”. W nawiązaniu do tego fragmentu Pisma Świętego Pasterz Diecezji przybliżył zebranym historię powstania oraz teologiczny zarys wizerunku Matki Bożej z Guadalupe. Wskazując zaś na fakt, iż na tym wizerunku jest Ona w stanie błogosławionym, zachęcał słuchaczy do odważnego stawania w obronie życia.

Na zakończenie swojego słowa, Ordynariusz Diecezji wezwał uczestników do zanoszenia błagań ku Chrystusowi, który przyszedł na świat, aby uzdrawiać chorych i pocieszać strapionych. Ks. Piotr Ochotny w imieniu uczestników modlił się w intencjach wszystkich nawiedzających tę kaplicę, w intencjach wszystkich pracowników służby zdrowia i w intencjach całej ludzkości, aby każdy człowiek potrafił dostrzec wokół siebie potrzebującego bliźniego.

Punktem kulminacyjnym uroczystości była modlitwa błogosławieństwa, w której Ksiądz Biskup wzywał Bożej pomocy dla wszystkich gromadzących się w kaplicy i dla tych, którzy troszczą się o jej godną atmosferę. Prosił Boga: „niech modlitwy tutaj zanoszone dotrą przed Twój majestat; święte imię Twoje nich będzie uwielbiane, a Słowo i Ciało Twojego Syna, którym karmić nas będziesz niech rozświetlają drogi naszego życia i dodają sił do kroczenia ścieżką Twych przykazań, aż spotkamy się wszyscy w Królestwie niebieskim.

Kaplica Matki Bożej z Guadalupe znajdująca się w Sanatorium „Dom Zdrojowy” jest kolejną kaplicą w Ciechocinku. Oprócz kaplic znajdujących się w Domach zakonnych Msze św. dla Kuracjuszy odprawiane są w Dziecięcym Szpitalu Uzdrowiskowym im. dra Markiewicza przynależącym do Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek i w Sanatorium Orion.

tekst i foto: ks. Rafał Zatorski

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie