Wierni diecezji włocławskiej uczestniczyli w jubileuszu 50-lecia istnienia Odnowy Charyzmatycznej w Rzymie
2017-06-05

W dniach od 2 do 4 czerwca w Rzymie obchodzony był Złoty Jubileusz 50-lecia istnienia Odnowy Charyzmatycznej w Kościele Katolickim. Na świętowanie Jubileuszu zjechali się do Rzymu przedstawiciele Odnowy w Duchu Świętym ze 128 krajów świata. Były to osoby świeckie, ale także wielu biskupów i kapłanów. Diecezja włocławska również miała swoją reprezentację na tym wyjątkowym spotkaniu. Do Rzymu udała się 39 osobowa pielgrzymka zorganizowana przez Diecezjalnych Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. Byli to przedstawiciele grup modlitewnych z Turku, Sieradza, Zduńskiej Woli, Sadlna, Krzymowa, Izbicy Kujawskiej i Włocławka. Duchową opieką nad pielgrzymami objęli: ks. Krzysztof Antczak Diecezjalny Koordynator Odnowy w Duchu Świętym i ks. Adam Grabowski.

Obchody Złotego Jubileuszu Odnowy Charyzmatycznej rozpoczęły się w piątek 2 czerwca na Circo Massimo Mszą św., której przewodniczył ks. kard. Kevin Joseph Farell. Wyrażał On radość z istnienia grup charyzmatycznych w Kościele i pokazywał bogactwo, jakie te grupy wnoszą do wspólnoty chrześcijan. Ks. Kardynał zapraszał grupy charyzmatyczne do udziału w życiu Kościoła mówiąc, że sprawy, troski Kościoła, diecezji, parafii powinny być troskami Odnowy w Duchu Świętym. Drugiego dnia obchodów, 3 czerwca w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, również w Circo Massimo uczestnicy przeżywali czuwanie modlitewne, któremu przewodził sam Papież Franciszek., a nauczanie połączone z modlitwą o wylanie Ducha Świętego prowadził ojciec Raniero Cantalamessa. Spotkanie miało wymiar ekumeniczny, gdyż wraz z nami modlili się chrześcijanie z innych kościołów. Padły znamienne słowa „jedność w różnorodności”. Ojciec Święty podkreślał, że Duch Święty buduje jedność i my wszyscy chrześcijanie mamy tego samego Ducha Świętego oraz łączy nas krew męczenników. Papież mówił: „Jedność odnaleziona w tym doświadczeniu Pięćdziesiątnicy jest darem Ducha Świętego. Szukajcie tej jedności wszędzie: w waszych wspólnotach, pośród innych wspólnot, we wszystkich krajach, we wspólnotach protestanckich, przekraczajcie, rozwijajcie miłość miedzy sobą, która będzie się objawiać poprzez czyny”.

Trzeciego dnia Jubileuszu, 4 czerwca w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, również pod przewodnictwem Papieża Franciszka członkowie Odnowy Charyzmatycznej wraz z innymi pielgrzymami, podczas Mszy św. na Placu św. Piotra modlili się o nową Pięćdziesiątnicę dla całego Kościoła. Papież Franciszek wezwał członków Odnowy w Duchu Świętym do dzielenia się z innymi ,,strumieniem łaski” jaki otrzymali podczas chrztu św. w Duchu Świętym, do odważnego wielbienia Boga na modlitwie ,,nie wstydząc się innych chrześcijan” i do służby ubogim. Był to czas łaski Kairos dla każdego z nas. Czas modlitwy, umocnienia i świadectwa, czas budowania relacji i tworzenia nowych, według słów Psalmisty „Oto jak dobrze i jak miło gdy bracia mieszkają razem” Ps 133,1.

Daria Małecka, Diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym