V Marsz dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli
2017-06-05

Pod hasłem „CZAS NA RODZINĘ” po raz piąty ulicami Zduńskiej Woli przewędrował Marsz dla Życia i Rodziny. Jak co roku miał on charakter bardzo radosny, rodzinny. Uczestnicy marszu wspólną wędrówką podkreślali, że ogromnie cenią sobie wartość, jaką jest rodzina i życie, które w niej się pojawia, wzrasta, rozwija.

Uroczystości marszowe rozpoczęły się w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli 4 czerwca br., o godz.12.00, Mszą św. pod przewodnictwem dziekana zduńskowolskiego ks. prał. dr Dariusza Kalińskiego. W nawiązaniu do przeżywanej tego dnia w Kościele uroczystości Zesłania Ducha Świętego Ksiądz Dziekan podkreślił, że tajemnicę jednego Boga w Trzech Osobach człowiek jest w stanie przyjąć, ale nie zrozumieć. Życie to szkoła poznawania Boga, który uczy nas także, czym jest tajemnica małżeństwa i rodziny - mówił ksiądz dziekan. Dziś, kiedy współczesna rodzina jest w niebezpieczeństwie, „trzeba się nad nią pochylić, by mogła przetrwać”- apelował celebrans.

Po Mszy Świętej ze śpiewem i uśmiechem na ustach, uczestnicy Mszy św. przeszli na Piknik Rodzinny do Parafii pw. św. Pawła Apostoła. Jak co roku nie zabrakło kolorowych transparentów, banerów, balonów i wiatraczków. Do refleksji nad wartością rodziny zachęcała treść banerów wykonanych przez uczestników V Konkursu na Baner pod patronatem Starosty Zduńskowolskiego: „Rodzina to jest siła”, „Boga – Rodzinę- Życie uwielbiam jawnie i skrycie”, „Rodzina! Rodzina! To w niej się wszystko zaczyna!”, „Fakt posiadania RODZINY rozjaśnia nawet najsmutniejsze miny”, „Czas ucieka, a rodzina czeka”. Konkurs rozstrzygnięto i nagrody wręczono zwycięzcom bezpośrednio po Marszu, na Pikniku Rodzinnym na terenie parafii św. Pawła Apostoła. Podczas Pikniku dostępne były stoiska z różnymi propozycjami dla rodzin: usługi gastronomiczne, malowanie dzieciom buzi, fotobudka, łowienie maskotek, wesołe miasteczko dla dzieci, strzelnica i inne. Część artystyczną wypełniły m.in. występy zespołów tanecznych z Powiatowego Domu Kultury „Na Pięterku” w Zduńskiej Woli, prowadzonych przez instruktor Panią Edytę Kuldę oraz przez Panią Katarzynę Kałuziak - Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”. Ponadto na scenie wystąpił Zespół OneStage z Zapolic. Uczestnicy mogli zapoznać się z projektem „Matki mężne czy szalone” autorstwa pani Marty Dzbeńskiej - Karpińskiej, a poprzez zakup rękodzieła wykonanego w Kenii wesprzeć tamtejsze rodziny objęte pomocą na misjach prowadzonych przez Siostrę Alicję Kaszczuk - orionistkę. Podczas pikniku zorganizowana została także akcja „Pakiet dla malucha: kaszka i pielucha” - zbiórka artykułów niemowlęcych dla dzieci z Domu Samotnej Matki im. S. Leszczyńskiej w Łodzi.

Rodzinny Piknik zakończył się koncertem grupy Góralska Hora, który jest folkową kapelą muzyczną z polskich gór oraz ze Słowacji. Koncert okazał się dużą dawką pozytywnej i skocznej muzyki.

Organizacji Marszu w Zduńskiej Woli podjęło się Stowarzyszenie dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli, a także zduńskowolskie parafie pw. św. Pawła Apostoła oraz pw. Wniebowzięcia NMP, które zjednoczyły się i współdziałały zarówno z osobami indywidualnymi jak i wspólnotami, organizacjami społecznymi. Patronat honorowy nad V Marszem dla Życia i Rodziny objął J. E. ks. bp Wiesław Alojzy Mering, a także Starosta Zduńskowolski, Prezydent Miasta Zduńska Wola, Wójt Gminy Zduńska Wola, Wójt Gminy Zapolice oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szadek. Patronat medialny nad Marszem już po raz piąty objęła telewizja Kablowa ZW MEDIA.

tekst i zdjęcia: Anna Cieślak

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie