Diecezja Włocławska ma 10 nowych kapłanów
2017-06-04

„Miejcie zawsze przed oczami przykład Dobrego Pasterza, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć oraz szukać i zbawiać to, co zginęło” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering podczas liturgii święceń kapłańskich. Diecezja włocławska ma 10 neoprezbiterów, którzy 4 czerwca br. w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w Bazylice Katedralnej we Włocławku z rąk ks. bp. Wiesława Meringa przyjęli sakrament święceń w stopniu prezbiteratu.

W uroczystości wzięli udział: ks. bp Stanisław Gębicki, proboszczowie z rodzinnych parafii neoprezbiterów, profesorowie i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego, pracownicy Kurii Diecezjalnej, siostry zakonne, a także rodziny i przyjaciele.

Święcenia kapłańskie otrzymali następujący diakoni: Jakubowski Kamil – par. Dęby Szlacheckie; Kamiński Mateusz – par. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku; Kłonowski Adam – par. Wniebowzięcia NMP w Lipnie,; Malczyk Sylwester – par. Grzegorzew; Mętlewicz Krzysztof – par. Izbica Kujawska; Pyka Bartłomiej – par. Grzegorzew; Sękowski Patryk – par. bł. bp. Michała Kozala w Lipnie; Sowała Piotr – par. św. Wojciecha w Sieradzu-Męce; Szczap Adrian – par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku,; Szkop Sebastian – par. Boleszczyn.

Ks. bp Wiesław Mering w homilii wskazał na potrzebę obecności księdza w świecie rozdartym konfliktami: „Macie głosić Ewangelię całemu światu. Chrystus mówi: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” Zwracając się do kandydatów do święceń hierarcha przypomniał, że kapłaństwo jest służbą, udzielaniem odpowiedzi każdego dnia na pytanie Jezusa: „Czy mnie kochasz?”. „Na takie pytanie odpowiedź musi płynąć z głębi serca” – powiedział bp Mering.

Nawiązując do stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie, Pasterz Kościoła Włocławskiego, wołał za św. Janem Pawłem II: „Maryjo, daj nam Jezusa! Spraw, abyśmy za Nim szli i kochali Go! On jest nadzieją Kościoła, Europy i ludzkości. On żyje z nami, pośród nas, w swoim Kościele!” „Potrzebuje was Kościół naszego Pana. Od waszego zapału, od waszej szczerości i czystości serca zależy, co zrobicie ze swojego kapłaństwa” – zakończył Biskup Włocławski, kierując słowa do diakonów przyjmujących święcenia.

Słowa podziękowania wobec zebranych skierował neoprezbiter ks. Adrian Szczap. Zwracając się do Księdza Biskupa powiedział: „Dziękujemy za to, iż zapalił w nas Ksiądz Biskup kolejną lampę, która rozświetla drogę do Serca Jezusowego”.

W obrzędzie święceń kandydaci do kapłaństwa przyrzekali, m.in.: „mądrze pełnić posługę słowa”, razem z Chrystusem „poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi”, posłuszeństwo biskupowi, oraz prowadzenie życia „zgodnie z tajemnicą Pańskiego krzyża” (z obrzędu święceń prezbiteratu). Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, gdy kandydaci przyjęli postawę prostracji (leżenia krzyżem) Ksiądz Biskup nałożył na nich ręce, odmówił modlitwę święceń, namaścił ich dłonie świętym krzyżmem oraz przekazał znak pokoju.

Uroczystości święceń towarzyszył chór katedralny i schola klerycka pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.

Tydzień przed święceniami diakoni przeżyli rekolekcje pod kierunkiem ks. Przemysława Warmińskiego – ojca duchownego seminarium. Za kilkanaście dni neoprezbiterzy rozpoczną posługę kapłańską w wyznaczonych parafiach diecezji.