Tablicą po dębem upamiętniono bp. Karola Mieczysława Radońskiego
2017-05-29

Kameralna uroczystość odbyła się po południu w niedzielę 28 maja, na dziedzińcu domu biskupów włocławskich, w cieniu majestatycznego dębu. Posadził go, w Roku Świętym 1950, ówczesny biskup włocławski Karol Mieczysław Radoński (1883-1951). Teraz, z inicjatywy ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa, w 90. rocznicę święceń biskupich bp. Radońskiego, pod dębem ustawiono kamienną tablicę pamiątkową.

Podczas niedzielnej uroczystości jej poświęcenia przez Pasterza Diecezji, ks. prałat Stanisław Waszczyński, emerytowany proboszcz parafii katedralnej i kustosz katedry, były prepozyt kapituły katedralnej, przedstawił biogram bp. Radońskiego, wplatając między suche fakty wiele ciekawostek historycznych.

Uroczystość odbyła się w obecności ks. bp. Stanisława Gębickiego, wikariusza generalnego diecezji włocławskiej ks. prałata Wojciecha Frątczaka, rektora WSD ks. prałata Jacka Szymańskiego, kanclerza KDW ks. prałata Artura Niemiry, wikariusza biskupiego ds. materialnych diecezji włocławskiej ks. Lesława Witczaka, dyrektora ZSK im. ks. Jana Długosza ks. prałata Jacka Kędzierskiego, kapłanów stanowiących kapitułę katedralną z jej prepozytem ks. infułatem Krzysztofem Koneckim na czele oraz wielu innych duchownych. Obecne były też siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy, które pracują w domu biskupów włocławskich.

Barbara Sawic, "Ład Boży"
Fot. Barbara Sawic

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie