100-lecie objawień fatimskich w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku
2017-05-13

Uroczyście obchodzona w Kościele powszechnym 100. rocznica objawień fatimskich miała w parafii Matki Bożej Fatimskiej – z racji wezwania – szczególny charakter: była bowiem połączona z odpustem parafialnym. Wierni przygotowywali się do tego dnia przez cały poprzedzający go tydzień, gromadząc się w parafialnym kościele na wieczornych rozważaniach połączonych z Apelem Maryjnym.

W przeddzień rocznicy objawień, tj. 12 maja, do świątyni przybyła pielgrzymka kapłanów z całej diecezji. Niemal trzystu księży pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa przeżywało dzień skupienia. Konferencję oraz homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

Dzień 13 maja wyjątkowo wpisuje się w karty historii Kościoła, począwszy od Fatimy, po licznie rozsiane w całym świecie kościoły i wspólnoty, które za swoją patronkę obrały Matkę Bożą w fatimskim znaku. W parafii również oddawano cześć Matce Bożej i świętowano kanonizację Franciszka i Hiacynty.

W dniu, w którym milion wiernych wraz z papieżem Franciszkiem przybyło do małej portugalskiej miejscowości, także z terenu diecezji włocławskiej wyruszyli wierni w diecezjalnej pielgrzymce rowerowej do Pani Fatimskiej w turkowskiej parafii. W samo południe rozpoczęła się dla nich Msza św., a po niej miał miejsce poczęstunek dla pielgrzymów, którzy wkrótce udali się w drogę powrotną, przemierzając na rowerach kolejne kilometry.

Główne obchody uroczystości odpustowych rozpoczęły się o godz. 17.00 wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową, o którą tak zabiegała Maryja w Fatimie: „Odmawiajcie codziennie różaniec” – owtarzała Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. O godz. 18.00 z udziałem wielu pocztów sztandarowych, z racji Ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi, rozpoczęła się suma odpustowa. Mszy św. przewodniczył rektor WSD we Włocławku, ks. prał. Jacek Szymański, w koncelebrze uczestniczyli: diecezjalny duszpasterz krwiodawców ks. Mirosław Frankowski, ks. prof. Józef Szymański oraz proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej.

Homilię wygłosił ks. Rektor WSD. Klamrą wypowiedzi kaznodziei były słowa, że wszyscy obecni mają wielkie szczęście i łaskę móc doczekać tak ważnej rocznicy, 100-lecia objawień w Fatimie. Ksiądz Rektor skoncentrował się na dwóch słowach-kluczach z objawień Matki Bożej: wynagrodzenie i pokuta. W świecie jest wiele zła, które obraża Boga, dlatego za przykładem dzieci fatimskich mamy wynagradzać Bogu za grzechy i podjąć troskę o własne zbawienie. Drugie pojęcie - pokuta. Kaznodzieja zauważył, że chodzi o ciągłe nawracanie się ze swoich grzechów. „Ile już wysłuchanych przez nas rekolekcji, nauk, ile Mszy św., a czy jesteśmy lepsi?”

Po Mszy św. nastąpiło nabożeństwo majowe z litanią loretańską i uroczystą procesją wokół kościoła. Na zakończenie odśpiewano Te Deum.

Przejście sprzed kościoła na plac rekreacyjny odbywało się w pochodzie przy dźwięku orkiestry OSP ze Stemplewa, z gminy Świnice Warckie. Dla uczestników uroczystości przygotowano poczęstunek, w którego przygotowanie włączyły się panie i panowie ze stowarzyszeń i grup modlitewnych.

W niedzielę 14 maja wierni mogli wsłuchać się w słowa homilii głoszonych podczas Mszy św., nawiązujących do objawień Matki Bożej w Fatimie. Podczas Mszy św. południowej dzieci ze szkoły podstawowej w Słodkowie przedstawiły obrazy z życia Łucji, Franciszka i Hiacynty oraz przemiany ich życia po spotkaniu z Matką Bożą.

Weronika Wodzińska