Bp Mering: polskość jest wartością, którą trzeba pielęgnować, bo wyrosła z krzyża i Ewangelii
2017-05-09

8 maja Kościół w Polsce przeżywał uroczystość św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W diecezji włocławskiej istnieje 11 świątyń, którym patronuje św. Stanisław BM. Jedną z nich jest położona na wzgórzu, nieopodal Lichenia, świątynia w Kramsku. Tam uroczystościom odpustowym przewodniczył ks. bp Wiesław Mering, zaś kazanie odpustowe wygłosił ks. prał. Wojciech Niedźwiecki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu i wieloletni kapelan biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego.

„Na początku tej liturgii ku czci św. Stanisława BM śpiewaliśmy Gaude Mater Polonia – Raduj się, Matko Polsko! Raduj się, bo masz wielkich i sławnych synów, bo masz się czym cieszyć! Dla nas polskość nie jest powodem do wstydu. Dla nas polskość nie jest nienormalnością. Jest wartością, którą trzeba pielęgnować, bo ona wyrosła z krzyża i z Ewangelii” – powiedział biskup Mering.

Rozpoczynając sumę odpustową przybyłych gości i parafian przywitał ks. prał. Sławomir Kasprzak, dziękując w sposób szczególny Pasterzowi Diecezji za przewodniczenie uroczystościom i udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania oraz ks. prał. Niedźwieckiemu za wygłoszenie homilii. Ks. prał. Kasprzak nawiązał do słów kard. Ratzingera, który napisał w książce Głód Boga, że Jezus porównuje Ducha Świętego do wody dającej życie, tworzącej oazę pośrodku pustyni: „Człowiek napełniony Duchem Świętym sam staje się jak źródło, jak oaza, w której tryska żywa woda i wokół której rozwija się życie”.

W kazaniu odpustowym kaznodzieja nawiązał do słów Ewangelii i przywołał bohatera, jakim jest niewątpliwie Dobry Pasterz. „Wiemy, że Jezus mówi o sobie wskazując na Dobrego Pasterza, dając nam przy tym do zrozumienia, że można Mu zaufać”. Kaznodzieja zamyślając się nad Dobrym Pasterzem odniósł się do patrona parafii – św. Stanisława ze Szczepanowa. „Jego niezwykłość nie znajduje się w tym, jak mogłoby sugerować pochodzenia imienia Stanisław, które oznacza stać się sławnym. Nie zdobył on sławy przez wojny i podboje, lecz przez wierność Chrystusowi. Wierność aż do śmierci”.

Ks. prał. Niedźwiecki przypominając dramatyczną historię św. Stanisława powiedział, że mimo iż wydarzyła się ona wiele wieków temu, to do dziś może w wielu sercach wzbudzać różnego rodzaju emocje. „Gdzie zatem leży prawda? Dzisiejsze czasy przynoszą nam również podobne sytuacje” – powiedział kaznodzieja przywołując postacie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i wielu tych anonimowych, którym odwaga pozwala stanąć w obronie wiary. „Dziś również obraża się ludzi wierzących. Obraża się papieża i biskupów. Obraża się kapłanów. Obraża się Kościół. Zastanówmy się i my sami nad naszym postępowaniem. Odnosi się wrażenie, że nas ludzi wierzących, jakby to w ogóle nie obchodziło. Muszę przyznać, że często ze wstydem możemy obserwować, jak wyśmiewa się prawdę w telewizji, naszą wiarę. Nikt na to nie reaguje. Zwróćmy uwagę, ile jest szyderstw, choćby z sakramentu pokuty czy nas ludzi wierzących. A my milczymy […] Zastanówmy się więc nad tym, czy rzeczywiście pozostajemy wierni Bogu, jako owce przy jednym Pasterzu. Św. Stanisławie wypraszaj nam łaskę odwagi wiary, stawania w prawdzie. Wypraszaj nam miłość, która jest silniejsza niż strach i śmierć. Wypraszaj nam głębokie zrozumienie rzeczywistości Kościoła. Ucz nas naśladowania Maryi, Matki Kościoła i Panny wiernej w zasłuchaniu w Boże słowo”.

Kończąc Eucharystię bp Mering przywołał słowa pana prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas uroczystości upamiętniających 1050. rocznicę chrztu Polski powiedział, że wyrośliśmy z krzyża Jezusa, Jego Ewangelii i od początku nasza państwowość związana była z Kościołem. „Cóż znaczą wobec tej prawdy wszystkie bluźnierstwa, zniewagi i próby ośmieszania Ewangelii? One mogą być wtedy skuteczne, jeżeli w naszych sercach wypali się płomień wiary, jeżeli my pozostaniemy obojętni, jeżeli my nie będziemy reagowali, jeżeli my nie będziemy mieli odwagi bronić krzyża. Tak wołał przecież wielki papież św. Jan Paweł II: ‘brońcie Krzyża, od Giewontu do Bałtyku!’ Jest to zadanie nieustająco aktualne. Akurat w dniu dzisiejszym, tu w świątyni, która cieszy się patronatem św. Stanisława ta prawda jest konieczna, by ją przypomnieć, by jeszcze raz próbować według niej układać swoje życie. Dlatego wszystko, co przyczynia się do większej chwały, jaką oddajemy biskupowi i męczennikowi Stanisławowi, stojącemu u początku naszych dziejów, naszego kraju, naszej Ojczyzny, zasługuje na uznanie, wdzięczność, pochwałę”.
Również tego dnia 75 młodych osób przyjęło przez posługę Pasterza Diecezji sakrament bierzmowania.

ks. Łukasz Przelazły

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie