Srebrny i złoty jubileusz święceń kapłańskich we włocławskiej katedrze
2017-05-04

„Chcemy Panu Jezusowi powiedzieć w miejscu naszych święceń – dziękuję!” – mówił biskup włocławski Wiesław Mering zwracając się do księży obchodzących 50-lecie oraz 25-lecie święceń kapłańskich. 4 maja br. pod przewodnictwem Pasterza Diecezji Włocławskiej, z udziałem ks. bp. Stanisława Gębickiego, jubilaci sprawowali Najświętszą Ofiarę, dziękując za dar kapłaństwa.

Homilię wygłosił ks. prał. Tadeusz Lewandowski, wychowawca kursu księży obchodzących srebrny jubileusz święceń kapłańskich. „Katedralny Wieczernik – i wy leżący krzyżem w oczekiwaniu na dary Ducha. I stało się!” – mówił ks. Lewandowski wracając myślą do dnia święceń kapłańskich jubilatów, kiedy odpowiedzieli Chrystusowi „Oto jestem. Poślij mnie!”. Kaznodzieja przypomniał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Tarnowie 10 czerwca 1987: „Bracia! Pomyślcie, na cośmy się odważyli w dniu naszych święceń! Pomyślcie, czegośmy dostąpili! Pomyślcie, co nam Pan uczynił – i stale czyni! Jak dobry jest Pan! Jesteśmy szafarzami Jego śmierci i zmartwychwstania”.

W dalszej refleksji zwrócił uwagę na wielki dar kapłaństwa, które jest służbą, a „służba jest wyrazem prawdziwości posłannictwa każdego kapłana”. „Wszystkim głoście Słowo Boże, które sami z radością przyjęliście. Rozważajcie prawo Boże, wierzcie w to, co przeczytacie, nauczajcie tego, w co wierzycie, i spełniajcie to, czego innych będziecie nauczać” (z homilii obrzędu święceń prezbiteratu) – nawoływał ks. Lewandowski. Kaznodzieja podkreślił najważniejszą część kapłańskiego posługiwania – „zjednoczenie z Panem”. Odwołując się do słów z listu św. Pawła (2 Kor 7-18) wskazał, że moc Ducha działa nawet w słabości sług.

„Cóż oddam Panu za wszystko, co mi uczynił?” – zakończył retorycznym pytaniem pochodzącym z psalmu 116 ks. prał. Tadeusz Lewandowski.

Księża obchodzący swój złoty jubileusz kapłaństwa sakrament święceń otrzymali 18 VI 1967 roku z rąk ks. bp. Antoniego Pawłowskiego. Święceń prezbiteratu dnia 30 V 1992 roku, siedemnastu diakonom, a dziś srebrnym jubilatom we włocławskiej katedrze udzielił ks. bp Bronisław Dembowski.

Po liturgii eucharystycznej słowo podziękowania w imieniu wszystkich jubilatów skierował ks. Sławomir Mrugała. W swym przemówieniu oprócz podziękowań, skierował prośbę o modlitwę. Na zakończenie ks. bp Wiesław Mering złożył życzenia jubilatom podkreślając za św. Pawłem (2 Kor 7-18) „niesłychaną wielkość kapłaństwa [...] ale zamkniętą w kruchym glinianym naczyniu”. „Mając świadomość tej kruchości, tej słabości, tych naszych rozmaitych niedostatków, tym bardziej chcemy powiedzieć Panu Jezusowi […] - dziękuję!” – kontynuował hierarcha. „Niech Jezus Jedyny Kapłan, Jedyny Wzorzec, Jedyny, który nas nie zawiedzie, który zawsze gotów jest wspomóc i zrozumieć, niech towarzyszy Wam każdego dnia” – zakończył bp Mering.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie