Franciszek do bp. Dembowskiego: wyrażamy wdzięczność za popieranie dialogu ekumenicznego
2017-04-20

„Wyrażamy wdzięczność za gorliwą posługę pasterską, zwłaszcza żarliwość w głoszeniu Ewangelii, wspieraną po ojcowsku wspólną z kapłanami służbą oraz popieranie dialogu ekumenicznego” – napisał papież Franciszek w pozdrowieniu z okazji srebrnego jubileuszu sakry bp. Bronisława Dembowskiego.

W dniu dzisiejszym emerytowany biskup włocławskiej w katedrze włocławskiej świętuje 25-lecie święceń biskupich.

Ojciec Święty w swoim przesłaniu upraszamy dla jubilata „wszystko, co najlepsze, zwłaszcza o pogodę ducha i zdrowie” oraz przekazał apostolskie błogosławieństwo „prosząc w zamian o modlitwę, byśmy gorliwie mogli pełnić Urząd Piotrowy”.

Pozdrowienie papieskie i błogosławieństwo zostało odczytane na początku jubileuszowej Mszy św., której przewodniczył bp Dembowski. Homilie wygłosił główny konsekrator bp. Bronisława – abp Henryk Muszyński.

Biskup Bronisław Dembowski urodził się 2 października 1927 r. w Komorowie, powiat Ostrów Mazowiecka. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 sierpnia 1953 r. z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W dniu 25 marca 1992 r. została ogłoszona decyzja Ojca Świętego Jana Pawła II o mianowaniu ks. Dembowskiego biskupem włocławskim, święcenia przyjął 20 kwietnia 1992 r. Od 26 kwietnia 2003 r. biskup Bronisław Dembowski jest biskupem seniorem.

Zdjęcie: ks. Janusz Bartczak