Bp Mering: śmierć Chrystusa na krzyżu to szaleństwo miłości Boga do człowieka
2017-04-16

15 kwietnia, o godz. 21.30 we włocławskiej bazylice katedralnej od liturgii światła rozpoczęła się uroczysta celebracja Wigilii Paschalnej, której przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Następnie w liturgii słowa wierni usłyszeli wszystkie przeznaczone na tę noc czytania, odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a liturgia eucharystyczna zakończyła się uroczystą procesją rezurekcyjną, która odbyła się już po północy.

Wśród koncelebransów obecny był ks. bp Bronisław Dembowski. W liturgii uczestniczyły siostry zakonne, klerycy WSD oraz liczni wierni.

W homilii ks. bp Wiesław Mering podkreślił, że noc Wigilii Paschalnej jest najświętszą ze wszystkich nocy: „Nigdy nie wydarzyło się coś podobnego i nigdy się nie wydarzy. Bóg – Człowiek, który umarł za nas i dla nas, zmartwychwstaje, żeby także nas zapewnić o naszej perspektywie”. Biskup Włocławski wskazał na znaczenie pójścia drogą Triduum Paschalnego, które znajduje swe wypełnienie w Nocy Paschalnej: „idziemy tak od Wieczernika, razem z Apostołami i tymi wszystkimi, którzy związani byli z Jezusem”. Kaznodzieja przypomniał, że Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia Eucharystii, kiedy Jezus „bierze chleb i wino, zostawia samego Siebie – żywego, obecnego w znakach, tak powszednich, tak prostych, jak chleb i jak wino”. W dalszej refleksji bp Mering odniósł się do zapewnień wierności uczniów i ich realnej słabości: „Doskonale wiedział, że jeśli z nimi nie zostanie, bez Jego obecności nie nauczą się kochać. Nie tylko zatem oni potrzebowali Eucharystii, także On, wprost musiał zostać, jeżeli naprawdę zależało Mu na ludzkiej miłości”. Pochylając się nad znaczeniem ciszy Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, hierarcha podkreślił jej wartość w drodze do poznania Boga. Odwołując się do słów św. Matki Teresy z Kalkuty oraz św. Jana Pawła II kaznodzieja powiedział: „Droga ciszy, droga milczenia, to jest właśnie tor prowadzący nas ku Bogu”. Śmierć Chrystusa na krzyżu to „szaleństwo miłości Boga do człowieka. Szaleństwo posunięte do samotności, do niewinnego cierpienia, do śmierci”.

Hierarcha przypomniał, że „od chwili chrztu, mimo całego wrzasku, mimo ciemności” jesteśmy włączeni w misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Pasterz Kościoła Włocławskiego apelował o całkowite zaufanie i zawierzenie Zmartwychwstałemu: „Niech On nas broni, niech On nas ocala, oczyszcza, ożywia, niech nam da serca nowe i nowego ducha, abyśmy byli godni nazywać się Jego wyznawcami”, bo tylko On jest zdolny przemienić nasze serce.

Całość obchodów liturgii zmartwychwstania Pańskiego zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, podczas której obwieszczono całemu światu i całemu stworzeniu, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał, że żyje, że jest z nami.