Bp Gębicki: krzyż jest znakiem wizji świata, w której najwyższym Panem jest Bóg
2017-04-14

W Wielki Piątek liturgii Męki Pańskiej w bazylice katedralnej we Włocławku przewodniczył biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki. Zebrani w świątyni wierni wysłuchali Pasji według św. Jana, uczestniczyli w adoracji krzyża, obrzędzie Komunii świętej i procesji do grobu Pańskiego. Rano o godz. 8.00 wierni wraz z ks. bp. Wiesławem Meringiem odmówili Godzinę Czytań oraz Jutrznię.

Na wielkopiątkową Liturgię Męki Pańskiej składają się trzy części: liturgia słowa, uczczenie krzyża i Komunia święta, a po niej procesja do grobu Pańksiego. Podczas uczczenia krzyża, wierni oddali cześć przez potrójne przyklęknięcie lub ucałowanie relikwii Krzyża świętego, które są przechowywane w kościele katedralnym.

W homilii ks. bp Stanisław Gębicki pochylił się nad znaczeniem krzyża Chrystusa, jako znaku zbawienia dla wierzących. „Od dwóch tysięcy lat stoi on na europejskiej ziemi, gdzie był nie tylko znakiem ludzi wierzących, […] ale był on także znakiem Europejczyków” – mówił kaznodzieja. na Wskazując na fundament i źródło europejskiej cywilizacji hierarcha mówił: „Europejska cywilizacja była tam, gdzie były kościoły, na wieżach których znajdował się krzyż. Europejska cywilizacja sięgała tam, gdzie na rozstajach dróg stał krzyż. Europa była tam, gdzie na grobach stawiano krzyż, bo ludzie, których tam grzebano, umierali z nadzieją na życie wieczne”.

Nawiązując do sytuacji wyśmiewania krzyża, usuwania go, walki ze znakiem zbawienia w dzisiejszych czasach, bp Gębicki wskazał przyczynę: „krzyż jest znakiem wizji świata, w której najwyższym Panem i Prawodawcą jest Bóg, […] a walka z krzyżem to właśnie świadectwo tego ukrytego strachu, o którym walczący z Bogiem chcą zapomnieć”.

„Jeśli odrzucimy krzyż, to pytanie na jakich wartościach będziemy budować Europę?” – zastanawiał się kaznodzieja. Odwołując się do wydarzeń w Polsce – widowiska „Klątwa” wystawianego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Ksiądz Biskup przypomniał, że „obrona krzyża jest zadaniem nas wszystkich!” Przytoczył apel papieża Jana Pawła II, który podczas szóstej pielgrzymki do Polski w 1997 roku wołał: „Nie wstydźcie się tego krzyża! Starajcie się na co dzień podejmować krzyż, odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym, czy społecznym”.

Liturgię tego dnia zakończyła uroczysta procesja, w której przeniesiono Najświętszy Sakrament do Bożego Grobu, gdzie wierni adorują Zbawiciela, składając Mu dziękczynienie i uwielbienie. Przed Najświętszym Sakramentem biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył Komplecie – modlitwie Kościoła kończącej dzień, oraz trzem częściom nabożeństwa Gorzkich Żali.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie