Msza Wieczerzy Pańskiej we włocławskiej katedrze
2017-04-13

We włocławskiej Bazylice Katedralnej o godzinie 18.00 Mszą Wieczerzy Pańskiej biskup włocławski Wiesław Mering rozpoczął obchody Świętego Triduum Paschalnego – Chrystusa ukrzyżowanego, spoczywającego w grobie i zmartwychwstałego. Po homilii upamiętniając gest Jezusa wobec Apostołów, bp Mering obmył nogi dwunastu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego.

Homilię wygłosił ks. inf. Krzysztof Konecki, prepozyt Kapituły Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Kaznodzieja przypomniał, że celebracja Świętego Triduum Paschalnego stanowi jedną liturgię: „trwa w Kościele jeden ciąg wielkich wydarzeń zbawczych, trwa jedno wielkie święto, w którym uczestniczą niebo i ziemia”. Nawiązując do słów Ewangelii (J 13,1-15) i modlitwy Kościoła syryjskiego kaznodzieja wołał: „Przyjdź Miłości Doskonała!” Ustanowienie Eucharystii, śmierć na krzyżu jest wyrazem właśnie tej ogromnej miłości i uniżenia Boga – Miłości. Jezus „uczy głębokiego pochylenia się nad bliźnim i służenia mu”, co jest wyrazem miłości caritas, do której uzdalnia nas uczestnictwo w Eucharystii. Najświętsza Ofiara Mszy świętej przygotowuje nas, „rozpala zapał miłości konieczny do przyjęcia życia i przekształcenia go w ofiarę” – przekonywał kaznodzieja.

Na zakończenie liturgii bp Mering z udziałem asysty i koncelebrujących księży przeniósł Najświętszy Sakrament do ołtarza wystawienia, który symbolizuje miejsce modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym oraz pojmanie Jezusa i przebywanie w więzieniu.

Na zakończenie celebracji pod przewodnictwem Księdza Biskupa została wyśpiewana modlitwa Kościoła kończąca dzień – Kompleta.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie