Dąbie nad Nerem: nocna droga krzyżowa
2017-04-08

W piątek 7 kwietnia po raz pierwszy w parafii pw. św. Mikołaja w Dąbiu nad Nerem zorganizowano „Nocną Drogę Krzyżową”. Przebiegała ona pod hasłem „Nie bój się pójść za Mną” i była wzorowana na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. To niezwykłe wydarzenie połączyło nabożeństwo religijne z wyzwaniem fizycznym. 72 uczestników pokonało nocą 25-kilometrową trasę z parafii Dąbie przez Chwalborzyce, a następnie dotarło do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Świnicach Warckich, gdzie po zejściu wszystkich grup była chwila na odpoczynek oraz wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. Maciej Adamski, wikariusz parafii Grzegorzew. Następnie grupy wyruszyły w dalszą drogę, kierując się w stronę Dąbia.

Utrudnieniem dla każdego uczestnika była nie tylko pogoda i zimno, ale obowiązująca wszystkich uczestników reguła milczenia. Każdy walczył z myślami, czy uda mu się pokonać zmęczenie. Jednakże wzrok skierowany na krzyż znajdujący się na początku każdej grupy dawał nową nadzieję.

Wiodąca trasa łączyła ze sobą trzy parafie: św. Mikołaja w Dąbiu, św. Marcina w Chwalborzycach i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świnicach Warckich. Stacje drogi krzyżowej były usytuowane m.in. przy nadrożnych kapliczkach i krzyżach, i w miejscach w których sami uczestnicy uważali to za stosowne.

Nocna Droga Krzyżowa rozpoczęła się Mszą św. o godz. 20:00 w kościele w Dąbiu, a zaraz po jej zakończeniu pierwsi uczestnicy wyruszyli na trasę. Średni czas przejścia wynosił 10 godzin.

„Nawet w najśmielszych planach nie spodziewaliśmy się takiego odzewu na zaproszenie do udziału w Nocnej Drodze Krzyżowej, która była organizowana po raz pierwszy” – mówił ks. Łukasz Dzikiewicz, organizator. „To młodzi ludzie pokazali, że warto żyć „ekstremalnie”, a starsi uczestnicy wskazywali, że nigdy w życiu nie wolno się poddawać, bo metą jest zawsze życie wieczne” – mówił dalej. „Nocna Droga Krzyżowa, wzorowana na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, to jest szczególna propozycja i zupełnie nowa forma duchowości, która do mnie osobiście bardzo trafiła” - mówił Wojtek. „Cieszę się, że dla tylu ludzi nocna przygoda z Jezusem też okazała się bardzo ważna” - dodaje uczestnik.

Pomysłodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest ksiądz Jacek Stryczek, duszpasterz studentów, wolontariuszy i ludzi biznesu w Krakowie, koordynator akcji Szlachetna Paczka, znany z multimedialnych kazań oraz ulicznych happeningów (m.in. z konfesjonałem wystawionym przed Galerią Krakowską). Pierwsza edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej odbyła się w 2009 roku w Krakowie. W tym roku do wyboru było 457 tras w całej Polsce, jak i zagranicą. Według ilości internetowych zapisów wzięło w nich udział ponad 52 tys. uczestników.

tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Dzikiewicz

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie