Sieradz: parafia Najświętszego Serca Jezusowego zorganizowała Ekstremalną Drogę Krzyżową
2017-04-08

W nocy z piątku na sobotę (7-8 kwietnia br.) przedstawiciele Rycerzy Kolumba oraz ministrantów parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu wzięli udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Ideą EDK jest przejście nocą w samotności i milczeniu drogi liczącej minimum 40km (kilometr za każdy dzień Wielkiego Postu) kontemplując po drodze przygotowane wcześniej rozważania pasyjne. Ekstremalna Droga Krzyżowa, w której wzięli udział przedstawiciele parafii, rozpoczęła się o godz. 20.30 Eucharystią w kościele św. Józefa w Wieluniu. Następnie po indywidualnym błogosławieństwie z nałożeniem rąk, każdy ruszył na trasę, by w samotności przejść swoją Drogę Krzyżową.

Pierwsza stacja miała miejsce przy pomniku Jana Pawła II w Wieluniu, ostatnia 42 km dalej, na szczycie Kalwarii w Praszce. Sieradzcy przedstawiciele szli niosąc w Drodze Krzyżowej swoje osobiste intencje, ale obiecali też zabrać intencje całej parafii, niosąc na swoich ramionach krzyż z parafialnego kościoła.

Jeden z uczestników po ukończeniu swojej pierwszej EDK tak dzielił się swoim doświadczeniem drogi: „Myślałem, że przejście Ekstremalnej Drogi Krzyżowej to jedynie zmierzenie się z własną słabością fizyczną, wysiłkiem, zmęczeniem. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że będzie to dla mnie tak głębokie przeżycie duchowe, tak osobista relacja z Bogiem, że doprowadzi mnie do wzruszenia i łez.”

Wprawdzie bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, uczestnicy powrócili już do swoich codziennych obowiązków. Niby ci sami, ale już nie tacy sami. Od teraz inaczej patrzą na życie i ludzi. Pragną też podzielić się swoim doświadczeniem z innymi dlatego już noszą w sobie chęć zorganizowania w przyszłym roku Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w rejonie sieradzkim.

tekst i zdjęcia: ks. Maciej Grabowski

zdjęciezdjęciezdjęcie