Biskup Włocławski w Rzymie
2017-04-09

W środowy poranek, dnia 5 kwietnia br., wśród pielgrzymów zdążających na Plac św. Piotra, był także Biskup Włocławski Wiesław Mering wraz z swoim kapelanem, ks. Januszem Bartczakiem, piszącym te słowa. O godzinie 10.00 rozpoczęła się tradycyjna audiencja generalna, w czasie której papież Franciszek zachęcał wiernych do pokonywania zła siłą dobra, nawet gdy czasem wiąże się to z cierpieniem (1 P 3,17). Ojciec Święty przypomniał, że siłą chrześcijanina jest nadzieja; nie jest ona pojęciem, uczuciem, dobrem materialnym, lecz konkretną osobą – to Jezus Chrystus, Zmartwychwstały.

Po wygłoszonym rozważaniu, wspólnej modlitwie Pater noster i po udzieleniu błogosławieństwa, do Papieża wraz z innymi biskupami podszedł ks. bp Wiesław Mering, by osobiście podziękować mu za przewodniczenie Światowym Dniom Młodzieży w Polsce, co wywołało u Ojca Świętego radość i zachwyt. Odpowiadając, Franciszek powiedział, że pamięć o wydarzeniach w Krakowie jest w nim ciągle żywa, a świadectwo wiary zwłaszcza młodych Polaków zrobiło na nim ogromne wrażenie. Biskup Włocławski wspomniał też o aktualnych sprawach diecezji włocławskiej i złożył życzenia z racji niedawnej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. Ksiądz Biskup poprosił na koniec o szczególne błogosławieństwo dla swojej pasterskiej posługi, dla wszystkich księży, osób zakonnych i świeckich tworzących rodzinę diecezjalną, na co Ojciec Święty bardzo chętnie odpowiedział.

Drugim, bardzo wyjątkowym punktem tego dnia była audiencja prywatna u Ojca Świętego Benedykta XVI w jego mieszkaniu położonym w Ogrodach Watykańskich. W spotkaniu z Papieżem-emerytem uczestniczył także ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej oraz ks. Janusz Bartczak. Ks. bp Wiesław Mering, ceniący ogromny dorobek naukowy Benedykta XVI, podziękował mu za dobro, jakie wniósł w Kościół swoim inspirującym nauczaniem, gorącą modlitwą oraz pełną miłości i pokory postawą, zwłaszcza w trudnych momentach jego najnowszej historii, jak również w imieniu całej diecezji przekazał życzenia z racji zbliżających się 90. urodzin. Ojciec Święty otrzymał od Księdza Biskupa ikonę św. Józefa, napisaną specjalnie na tę okazję przez ks. dr. Marka Raszewskiego, a także materiały promujące ogólnopolskie sympozjum naukowe "Benedykt XVI i liturgia", odbywające się w dniu 20 kwietnia br. na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu. Papież odwdzięczył się dedykacją wpisaną w pierwszokomunijny pamiętnik Księdza Biskupa z 1952 r. oraz wręczył gościom pamiątkowe medale. Półgodzinna wizyta, pełna ciepła i serdeczności, zakończyła się indywidualnie udzielonym błogosławieństwem oraz wspólną fotografią.

Mistycznym określić można ostatnie z papieskich spotkań ks. bp. Meringa, jakie dokonało się podczas liturgii przy grobie św. Jana Pawła II, zaledwie kilka dni po dwunastej rocznicy Jego odejścia do Domu Ojca. Zwyczaj czwartkowych mszy sprawowanych w języku polskim przy grobie Papieża zapoczątkował ks. abp Konrad Krajewski już w pierwszych dniach po Jego śmierci. Od czterech lat dzięki Radiu Watykańskiemu i Radiu Maryja można duchowo łączyć się z wiernymi gromadzącymi się w każdy czwartek w Bazylice Watykańskiej. 6 kwietnia br. to właśnie Biskup Włocławski przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej przez ks. abp. Krajewskiego i około czterdziestu księży, a w wygłoszonej homilii skupił się na wartości przymierza, jakie Bóg zechciał zawrzeć z każdym człowiekiem. Ta wyjątkowa więź – mówił Ksiądz Biskup – oparta na przyjaźni i miłości zapoczątkowanej w sakramencie chrztu św., najpełniej realizuje się i umacnia w czasie każdej Eucharystii. Na zakończenie Ksiądz Biskup udzielił licznie zgromadzonym wiernym oraz radiosłuchaczom uroczystego błogosławieństwa.

W bogatym programie rzymskiej wizyty Księdza Biskupa znalazły się także takie punkty, jak odwiedziny polskich sióstr prezentek pracujących w magazynie papieskim, zwiedzanie Ogrodów Watykańskich, spotkanie z ks. prof. Dariuszem Kowalczykiem SJ – dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Gregoriańskiego, ks. prał. dr. Sławomirem Oderem – postulatorem procesu kanonizacyjnego św. Jana Pawła II, a prywatnie studentem Księdza Biskupa, oraz z księżmi pochodzącymi z diecezji włocławskiej: ks. prał. dr. Telesforem Kowalskim, ks. dr. Lucjanem Górniakiem oraz o. prof. Bazylim Degórskim OSPPE.

Tekst i zdjęcia: ks. Janusz Bartczak

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie