Lipno: Ekstremalna Droga Krzyżowa
2017-03-25

„Nabożeństwo Drogi Krzyżowej to symboliczne przeżycie na nowo męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, jaką podjął z miłości do każdego człowieka”. Tymi słowami skierowanymi do uczestników EDK w Lipnie zwrócił się w swoim okolicznościowym piśmie, udzielając równocześnie błogosławieństwa w głębokim przeżyciu tego modlitewnego wyzwania, ks. Biskup Wiesław Alojzy Mering, Biskup Włocławski. Odczytane one zostały przez ks. Proboszcza parafii bł. Michała Kozala w Lipnie ks. Henryka Kołodziejczyka.

24 marca br., po Mszy św. sprawowanej o godz. 18.oo wszyscy uczestnicy EDK wyruszyli w głębokiej ciszy i modlitwie w drogę, która liczyła ponad 20 km. Wyruszyło 107 osób (najmłodszy uczestnik miał 13 lat a najstarszy 71 lat). Dla każdego była to swoista Droga Przełomu. Rozważania przygotowane przez organizatorów EDK przeprowadziły uczestników przez 14 stacji i były podstawą do indywidualnych przemyśleń. Doświadczenie tej Drogi Krzyżowej było, jak mówią uczestnicy, głębokim przeżyciem religijnym. Oto kilka świadectw: „EDK to dla mnie to 45-letni rachunek sumienia”, „Wielkie przeżycie duchowe naprawdę warto było doznać tego”, „Dla mnie ta EDK była wielkim wyciszeniem od zgiełku tego świata, który ciągle do mnie krzyczy i jednym z etapów w drodze na spotkanie z Panem, bo Bóg mówi do mnie w ciszy. Była także poszukiwaniem Światła w ciemności.” „Niesamowite doznania duchowe, Chwała Panu!”, „Dla mnie to forma pokuty, modlitwy wynagradzającej i przebłagalnej”.

Rejon EDK Lipno powstał dzięki inicjatywie członków Domowego Kościoła obu lipnowskich Parafii oraz wsparciu wielu osób, wśród nich ks. kan. Henryka Kołodziejczyka. Dzięki tym osobom udało się spełnić standardy określone przez pomysłodawców tej inicjatywy: księdza Jacka Stryczka i Męskiej Strony Rzeczywistości. Ekstremalna Droga Krzyżowa w Lipnie pokazała, jak bardzo potrzeba nowych wyzwań, by pobudzić serca do jeszcze głębszej refleksji i miłości do Pana Jezusa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Szczególnie dziękujemy ks. Piotrowi Alabrudzińskiemu, wikariuszowi parafii bł. Michała Kozala BM w Lipnie za towarzyszenie nam na całym szlaku i udzielenie na zakończenie wszystkim uczestnikom Bożego błogosławieństwa, by owoce EDK przyniosły dobre owoce. Dziękujemy Bogu i wszystkim, którzy przyczynili się do zarejestrowania rejonu i przygotowania trasy lipnowskiej.
Nasza trasa jest ogólnodostępna na stronie www.edk.org.pl
EDK rejon Lipno

tekst: Kinga Zajączkowska