Biskup Włocławski "Zasłużony dla Powiatu Lipnowskiego"
2017-03-31

"Zasłużony dla Powiatu Lipnowskiego". Tym tytułem uhonorowany został Ks. Bp Wiesław A. Mering podczas XXV Sesji Rady Powiatu Lipnowskiego, która miała miejsce w dn. 30 marca br. w Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie.

Akt nadania, wręczony Księdzu Biskupowi przez p. Krzysztofa Baranowskiego - Starostę Lipnowskiego oraz p. Rafała Wiśniewskiego - Przewodniczącego Rady Powiatu w Lipnie, uzasadniony był słowami: "za wsparcie i zaangażowanie w sprawy Powiatu Lipnowskiego i jego Mieszkańców". Oprócz bukietu róż ks. bp W. Mering otrzymał także okolicznościową statuetkę oraz swój portret autorstwa p. Zdzisława Ostrowskiego - lipnowskiego artysty.

Podczas uroczystości wokół Dostojnego Laureata zgromadzili się księża z dekanatu lipnowskiego, w imieniu których przemówił ks. kan. Henryk Kołodziejczyk, a także zaproszeni goście, władze powiatu, miasta i szkoły oraz liczni licealiści. Ksiądz Biskup w przemówieniu skierowanym zwłaszcza do najmłodszych słuchaczy, podkreślił wartość szkoły i edukacji, istotę właściwie rozumianej kultury oraz potrzebę miłości swojej małej Ojczyzny. Biskup Włocławski uzasadnił sens każdej z wymienionych rzeczywistości w kontekście historyczno-filozoficznego dziedzictwa Europy; ukazał także współczesne czynniki im zagrażające oraz sposoby przeciwdziałania szkodliwym procesom społecznym.

Za bogate przesłanie podziękował w imieniu zebranych p. Leszek Statkiewicz - Dyrektor Zespołu Szkół wraz z delegacją młodzieży.

Gratulujemy Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi otrzymanego tytułu, który jest owocem wieloletniej życzliwej współpracy z Władzami i Mieszkańcami Powiatu Lipnowskiego.

tekst: ks. Janusz Bartczak

foto: Marcin Jaworski