Maturzyści z diecezji włocławskiej modlili się na Jasnej Górze
2017-03-30

Prawie cztery tysiące maturzystów z diecezji włocławskiej przybyło w dniach 28-29 marca na Jasną Górę, aby modlić się w intencji zbliżającego się egzaminu dojrzałości oraz właściwego rozeznania drogi powołania.

Tegoroczna pielgrzymka maturzystów wpisywała się w hasło roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Tematyce spotkania poświęcony został cykl nauk rekolekcyjnych podczas konferencji, drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach oraz w czasie Eucharystii, które poprowadził w tym roku ks. Tomasz Wieczorek, student I roku homiletyki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II pochodzący z diecezji elbląskiej. Kaznodzieja w skierowanym słowie zauważył, że „nigdy nie można być w życiu niczego pewnym i zawsze trzeba walczyć o święte życie, zarówno przed jak i po maturze i to będzie prawdziwy egzamin dojrzałości, jaki przyjdzie nam zdawać z własnego życia przed samym Bogiem”.

Pierwszego dnia, we wtorek, przybyła prawie półtora tysięczna grupa maturzystów z rejonu konińskiego. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół Bartymeusz, natomiast o piękno liturgii zadbała młodzież maturalna z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Turku oraz diecezjalna asysta liturgiczna. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering. Ksiądz Biskup w słowie końcowym skierowanym do zebranej młodzieży zwrócił uwagę na potrzebę świadectwa dawanego o Jezusie w dorosłym życiu oraz na dostrzeganie wokół siebie człowieka i konieczność okazywania człowieczeństwa.
Na zakończenie Mszy św. przybył do jasnogórskiej bazyliki niezapowiedziany gość, kard. Joao Braz de Aviz, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który skierował słowa pozdrowienia do zebranej młodzieży, ciesząc się tak liczną obecnością młodych ludzi na modlitwie.

Drugiego dnia na Jasną Górę przybyła ponad dwutysięczna grupa młodzieży z rejonu sieradzkiego i włocławskiego. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Emmanuel z Sieradza. O właściwy i godny przebieg liturgii zadbała młodzież maturalna z Liceum im. ks. Jana Długosza we Włocławku, a także młodzież z Kowala, Włocławka i Zduńskiej Woli. Eucharystii kończącej tegoroczne spotkanie przewodniczył Biskup Pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki, który w swoim słowie skierowanym do młodzieży zauważył, że Maryja jak każda matka troszczy się o swoje dzieci, troszczy się również o młodych ludzi, którzy przybyli na Jasną Górę, aby prosić Ją o wparcie i opiekę w czasie egzaminu dojrzałości. Ksiądz Biskup zapewnił, że Maryja nigdy nie opuszcza swoich dzieci.

Zarówno pierwszego jak i drugiego dnia, na zakończenie Eucharystii, Księża Biskupi poświęcili pamiątkowe dziesiątki różańców z napisem „Matura”, które stanowiły motywacje do modlitwy różańcowej przed maturą i w obliczu podejmowania ważnych decyzji po maturze. Natomiast przedstawiciele maturzystów w imieniu wszystkich złożyli Maryi akt zawierzenia.

tekst: ks. Przemysław Pilarski