Konin: Msza św. trzeźwościowa w parafii św. Wojciecha
2017-03-28

W minioną niedzielę, 26 marca, w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana była msza św. w intencji „Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczył i homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Śmigiel.

Kaznodzieja powołując się na słowa Ewangelii, wskazał, „ iż Jezus nauczał, że rzeczywistość wykracza poza to, co widzimy i słyszymy, a ludzie muszą zaufać Bogu, aby osiągnąć pełnię”. Wielu osobom trudno jest to zaakceptować. Aby zagłuszyć w sobie potrzebę więzi z drugim człowiekiem, z pomocą psychologii wmawiają sobie, że powinni być samowystarczalni i samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby. „Są ślepi, bo zamykają się na drugiego człowieka i Boga” – powiedział ks. Śmigiel. „Wznosząc mury wygrywają wojny, ale przegrywają miłość. To jest ślepota również dzisiejszych czasów”.

Po Eucharystii gośćmi projektu „Trzeźwienie przez kulturę” byli sławni polscy wirtuozi - oboista Arkadiusz Krupa i gitarzysta klasyczny Michał Nagy. Arkadiusz Krupa był pierwszym oboistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obecnie jest pierwszym oboistą orkiestry Sinfonia Varsovia. Jako solista brał udział w wielu festiwalach, dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz najlepszych światowych wytwórni. Współpracował z najważniejszymi polskimi orkiestrami. Przez 17 lat był pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest adiunktem prowadzącym klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Michał Nagy , to wybitny gitarzysta i pedagog. Kształcił się w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i w Konserwatorium Wiedeńskim. Od 20 lat naucza w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym, Katedry Klawesynu i Dawnych Instrumentów Strunowych. Jest laureatem najważniejszych konkursów gitarowych w Polsce i w Europie. Dokonał wielu solowych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Współtwórca i członek kwartetu gitarowego The Guitar4mation, którego płyta „Piazzolla Tango" otrzymała Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2002 za album roku.

Arkadiusz Krupa i Michał Nagy grają razem od wielu lat, wspólnie koncertując w kraju i za granicą. Jest to jedyny taki duet w Polsce, bowiem, jak powiedzieli konińskiej publiczności artyści „ jest to osobliwe połączenie oboju z gitarą, rzadkie na świecie”. Wirtuozi przygotowali na koncert muzykę barokową i muzykę klasyczną, a więc wybrzmiały piękne i spokojne sonaty Domenico Scarlattiego oraz fragmenty oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wierna i licznie zgromadzona publiczność z całej diecezji włocławskiej nie chciała rozstać się z muzykami, nagradzając ich dwukrotnie owacją na stojąco. Nie bez powodu obój nazywany jest księciem instrumentów, bowiem charakteryzuje się melancholijnym, śpiewnym i dość przenikliwym brzmieniem, które wzrusza i pobudza do refleksji. A w połączeniu z gitarą klasyczną brzmi wyjątkowo, dlatego spotkał się z wdzięcznym przyjęciem zgromadzonych wiernych.

Projekt „Trzeźwienie przez kulturę” jest współfinansowany przez prezydenta miasta oraz parafię św. Wojciecha, przy współpracy KdK. Organizatorami są diecezjalny duszpasterz trzeźwości i tygodnik „Adalbertus”.

Tekst: Anna Wysocka
Zdjęcia: Krzysztof Jan Rybczyński