DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


25 marca – dzień, który łączy trzech ostatnich biskupów włocławskich
2017-03-25

Nieczęsto zdarzają się takie dni, które spajają najnowszą historię diecezji. 25 marca pod tym względem jest szczególny: 25 marca 1992 roku biskup włocławski Henryk Muszyński został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim. Tego samego dnia papież mianował jego następcę – ks. Bronisława Dembowskiego. 11 lat później – 25 marca 2003 roku Jan Paweł II mianował ks. Wiesława Meringa kolejnym biskupem włocławskim.

Równie rzadko zdarza się, że trzej ostatni biskupi diecezjalni mogą się ze sobą spotkać. W przypadku diecezji włocławskiej 74, 75 i 76 biskup włocławski już przy wielu okazjach wspólnie celebrowali Msze św. w katedrze włocławskiej. Najbliższa taka okoliczność będzie miała miejsce 20 kwietnia 2017 r., gdy diecezja będzie świętować 25-lecie święceń biskupich ks. bp. Bronisława Dembowskiego. Kontakty trzech ostatnich biskupów włocławskich zawsze są serdeczne i stanowią świadectwo ciągłości historii Kościoła w tej części Polski. Warto dodać, że ks. abp Henryk Muszyński był głównym konsekratorem ks. bp. Bronisława Dembowskiego, ten ostatni był jednym ze współkonsekratorów ks. bp. Wiesława Meringa. Natomiast ks. abp Henryk Muszyński i ks. bp Wiesław Mering pochodzą z tej samej diecezji – dawnej diecezji chełmińskiej, dziś pelplińskiej.

Abp Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 r. w katedrze w Pelplinie, a sakrę biskupią 25 marca 1985 r. w tym samym miejscu. Posługę rozpoczął jako biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej. Ponad dwa lata później - 19 grudnia 1987 r. został mianowany ordynariuszem włocławskim, a 25 marca 1992 r. na mocy decyzji Jana Pawła II wyrażonej w bulli „Totus Tuus Poloniae populus” arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim – pierwszym po 171 latach ordynariuszem najstarszej diecezji w Polsce na stałe rezydującym w Gnieźnie. 19 grudnia 2009 r. przyjął tytuł Prymasa Polski, który decyzją papieża Benedykta XVI z 2006 r. został ponownie związany z osobą arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego. Od 26 czerwca 2010 r. jest arcybiskupem seniorem archidiecezji gnieźnieńskiej.

Bp Bronisław Dembowski urodził się 2 października 1927 roku w Komorowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Prymasa Tysiąclecia 23 sierpnia 1953 roku. W latach 1956-1992 był rektorem kościoła św. Marcina w Warszawie. 25 marca 1992 r. na mocy decyzji Jana Pawła II wyrażonej w bulli „Totus Tuus Poloniae populus” został mianowany ordynariuszem włocławskim. Święcenia przyjął 20 kwietnia 1992 roku. Od 25 marca 2003 roku jest biskupem seniorem diecezji włocławskiej.

Bp Wiesław Alojzy Mering – obecny biskup włocławski – urodził się 10 grudnia 1945 roku w Żukowie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1972 r. w Gdyni. W latach 1992-2003 pełnił funkcje rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. 25 marca 2003 roku na mocy decyzji Jana Pawła II został biskupem włocławskim. Święcenia biskupie i ingres do katedry włocławskiej odbył 26 kwietnia 2003 roku.


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 12074736 -GOŚCI ONLINE: 76

projektowanie stron www