Środa Popielcowa we włocławskiej katedrze
2017-03-01

W Środę Popielcową o godz. 18. we włocławskiej katedrze Mszy świętej przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Pasterz Kościoła Włocławskiego pobłogosławił popiół, którym jako pierwszy na znak pokuty został posypany przez ks. inf. Krzysztofa Koneckiego, prepozyta Kapituły Katedralnej. Przy śpiewie pieśni wykonywanych przez chór katedralny, wierni zgromadzeni na liturgii przyjęli popiół na swoje głowy.

W Eucharystii z obrzędem posypania głów popiołem uczestniczyli: ks. bp Stanisław Gębicki, ks. bp Bronisław Dembowski, zgromadzeni księża z Włocławka, profesorowie i moderatorzy WSD, siostry zakonne, mieszkańcy miasta, alumni.

Homilię wygłosił rektor WSD ks. prał. Jacek Szymański. Zwracając się do zgromadzonych wiernych ks. Szymański wymienił znaki materialne występujące w liturgii: chleb, wino, wodę, dym kadzidła, które stają się nośnikiem łaski. „Dzisiaj Kościół sypie nam na głowy popiół” – zaakcentował kaznodzieja, mówiąc o obrzędzie rozpoczynającym Wielki Post. „Zamiast stroić się, pudrować, perfumować, jako kosmetyku dzisiaj używamy szczypty popiołu” – mówił kaznodzieja i wyjaśniał, że ten znak materialny pochodzi z gałązek, niesionych w Niedzielę Palmową ubiegłego roku. „Szczypta popiołu jest elementem dynamiki życia, a nie celebracji śmierci” – podkreślił ks. Szymański, rozważając jego symbolikę.

Odwołując się do formuł przewidzianych w obrzędzie posypania głów, ks. Rektor podjął zagadnienie przemijalności ludzkiego życia i grzesznej natury człowieka. „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3, 19) – jest przypomnieniem, że każdy musi umrzeć. Śmierć jednak dla wierzącego staje się początkiem, ponieważ „bycie prochem nie jest powołaniem człowieka. Pan Bóg nie powołuje człowieka do tego, żeby był prochem, ale po to, żeby żył” – kontynuował kaznodzieja. Druga przewidziana formuła, do której ks. Szymański nawiązał, to słowa bardzo wyraźnie ukazujące stałą potrzebę nawracania: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. „Chodzi o to, żeby nawrócić się i uwierzyć w Jezusa Chrystusa po raz kolejny” – wskazał ks. Szymański. W drodze ciągłego zwracania się ku Panu należy uznać swoją słabość i niemoc, przyjmując „że potrzebny mi jest Pan Bóg, że potrzebne mi jest jego Słowo, potrzebna mi jest Eucharystia”. Pytając o owoce upływającego czasu nawrócenia, ks. Rektor zaakcentował jego istotę: „bo w Wielkim Poście chodzi o to, żeby otworzyć swe serce na działanie Bożej łaski; aby dać Panu Bogu szansę na to, ażeby mógł w nas działać i nas prowadzić”.

Na zakończenie celebracji eucharystycznej ks. bp Wiesław Mering udzielił zgromadzonym pontyfikalnego błogosławieństwa.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie