Pasterz Diecezji spotkał się z chorymi i przewodniczył liturgii w Turku
2017-02-13

Ks. bp Wiesław Mering przewodniczył dziś wieczorem Mszy św. w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Turku, podczas której udzielił sakramentu namaszczenia chorych grupie wiernych. Była to kolejna stacja obchodów XXV Światowego Dnia Chorego w diecezji włocławskiej. Uroczystość transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

W wygłoszonej homilii Biskup Włocławski przypomniał, że modląc się za chorych myśli biegną do sanktuarium maryjnego w Lourdes, gdzie rzesze wiernych „pielgrzymują do Matki, która może sprawi, że uleczone zostaną cierpienia fizyczne, ale na pewno da siłę, by dalej dźwigać krzyż”. Myśl kieruje się także ku św. Janowi Pawłowi II, którego pochylona biała sylwetka zatopiona w modlitwie przed grotą w Lourdes, zapadła każdemu w pamięć. W dzień chorego myśli biegną także „w stronę milionów ludzi cierpiących na całym świecie, ku ich opiekunom, lekarzom, pielęgniarkom, kapelanom szpitali i wolontariuszom. Tych, którzy świadczą miłosierdzie chorym, tych uważamy za ludzi, którzy w cierpiących widzą samego Jezusa” – przekonywał bp Mering.

Kaznodzieja przytoczył słowa papieża Franciszka z tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Chorego, w którym Ojciec Święty zachęca, by „w Maryi, Uzdrowieniu Chorych, kontemplować czułość Boga względem człowieka”. Dlatego trzeba uświadamiać sobie, że Bóg pochyla się z czułością nad naszą słabością. Pasterz Diecezji nawoływał, by w codzienności brać wzór z Matki – „dla Niej Boże Słowo było przewodnikiem w życiu”.

Biskup Włocławski zachęcił zebranych do refleksji nad treścią orędzi, jakie Matka Boża przekazała w swoich objawieniach w różnych sanktuariach świata, by zobaczyć, w jakie obszary życia należy wprowadzić prawo Boże. Hierarcha wskazał na rodziny, domy i małżeństwa pytając, co zrobić, by bardziej przypominały one dom Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Postawił pytanie o życie społeczno-polityczne przesiąknięte „dzikimi obyczajami, które każą nam widzieć w innych tylko zło”. Nawołując do refleksji nad tym, co uczyniliśmy z naszym chrześcijaństwem, bp Mering przypomniał także słowa Benedykta XVI: „staliśmy się gigantami w technice, ale karłami w etyce” i pytał: „co mamy w sercu? Zastanówmy się nad naszą wiernością Ewangelii i nauce Kościoła”.

„Ze wszystkich sanktuariów świata brzmi wezwanie do nawrócenia. Jeszcze raz chcemy uchwycić się dłoni Matki, która zaprowadzi nas do Jezusa” – mówił kaznodzieja. Kończąc, zwrócił się bezpośrednio do ludzi chorych i cierpiących: „to o was mówił św. Jan Paweł II: jesteście skarbem, jesteście bezcenni”.

Po homilii ks. bp Wiesław Mering wraz z obecnymi kapłanami udzielił chorym sakramentu namaszczenia chorych.

Gospodarzem spotkania był miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Nasiński, a głównym organizatorem dnia chorego w diecezji diecezjalny duszpasterz chorych i niepełnosprawnych ks. Paweł Zalewski.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie