Zakrzewo: w ramach Dnia Chorego bp Mering odwiedził dom pomocy społecznej
2017-02-11

Niecodzienną wizytę przeżyli mieszkańcy wraz z pracownikami Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie, których – z racji zbliżającego się XXV Światowego Dnia Chorego – odwiedził biskup włocławski Wiesław Mering.

Światowy Dzień Chorego w diecezji włocławskiej posiada rozbudowany program, obejmujący trzy nabożeństwa sprawowane pod przewodnictwem księży biskupów. W ten sposób pastoralną troską objęci są wierni mieszkający w każdym z trzech rejonów duszpasterskich diecezji: włocławskim, konińskim i sieradzkim.

Pierwsze z tegorocznych spotkań odbyło się 9 lutego w Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie (dek. aleksandrowski), którego mieszkańców i pracowników odwiedził biskup włocławski Wiesław Mering. Ksiądz Biskup skierował się najpierw do pokoi, w których przebywają osoby leżące, nie mogące wziąć udziału we Mszy św. w kaplicy. Odwiedzinom towarzyszyła chwila rozmowy, często przeplatana radością i wzruszeniem, np. na wspomnienie oazy chorych w Gdyni, wspólna modlitwa i udzielenie pasterskiego błogosławieństwa. Pasterzowi Diecezji towarzyszyli: p. Andrzej Kownacki – dyrektor Domu, p. Wojciech Marjański – wicestarosta aleksandrowski, ks. Paweł Zalewski – diecezjalny duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych, ks. kan. Leszek Malinowski – dziekan aleksandrowski i proboszcz par. Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kuj., ks. Mariusz Nowacki – wikariusz tejże parafii, ks. Andrzej Zdzienicki – wicedziekan i proboszcz par. Służewo, ks. Paweł Kacprzak – proboszcz parafii Zakrzewo i kapelan DPS-u.

Drugim punktem wspólnego świętowania była Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa, na której bardzo licznie zgromadzili się zarówno mieszkańcy Domu, jak i pracownicy wszystkich sektorów. W homilii ks. Paweł Zalewski, opierając się na czytaniach biblijnych, wskazał na potrzebę budowania wspólnoty i wzajemnej pomocy, które w naturę człowieka Bóg wpisał już w momencie stworzenia. Natomiast wskazując na determinację Syrofenicjanki zachęcił słuchaczy do gorącej i konsekwentnej wiary. Po kazaniu bp Mering wraz z kapłanami udzielił zgromadzonym sakramentu namaszczenia chorych. Pod koniec Mszy św. Pasterz Diecezji dziękując dyrekcji, pracownikom, księżom, a zwłaszcza mieszkańcom Domu za liczną obecność, żywe świadectwo i gorliwą modlitwę, przypomniał wrażliwość św. Jana Pawła II – inicjatora Światowego Dnia Chorego obchodzonego corocznie w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Spotkanie przy domowym stole dało okazję do podsumowania wizyty, poznania realiów, z jakimi na co dzień zmagają się podopieczni i personel placówki oraz planów na przyszłość. Z pewnością dzień ten pozostanie na długo w pamięci mieszkańców, którzy po raz pierwszy gościli w swoich progach księdza biskupa. Natomiast księża i przełożeni Domu zapamiętają wdzięczną radość w oczach podopiecznych oraz dobre słowa życzeń, które płynęły z ich wyjątkowych serc.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie