Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – zamknięcie Roku Miłosierdzia w Diecezji Włocławskiej
2016-12-31

W sobotę 12 listopada br. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej odbyła się uroczystość zamknięcia Roku Świętego Miłosierdzia w Diecezji Włocławskiej. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering. Jak podkreślił na początku, uroczystość miała charakter dziękczynienia Bogu „za dary, których nam tak obficie udzielił” w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia.

„Dzieło, które uroczyście się rozpoczęło, dzisiaj kończymy. Kończymy Rok Miłosierdzia, ale oczywiście prawda o miłosierdziu Pana towarzyszysz nam od pierwszych chwil naszego świadomego życia Kościołem, od pierwszych chwil obecności w życiu Kościoła” – mówił w homilii Pasterz Diecezji. Odnosząc się do jubileuszu Chrztu Polski bp Mering zwrócił uwagę na wspólnotowy charakter obchodzonych uroczystości. Wskazał również na inne wydarzenie, które miało miejsce w mijającym roku – Światowe Dni Młodzieży przeżywane w Polsce. Hierarcha z radością mówił o wielu młodych, „którzy wraz z Głową Kościoła – Ojcem Świętym Franciszkiem, ze swoimi pasterzami: biskupami i kapłanami zgromadzili się wokół Jezusowego ołtarza, by zapewnić świat, jak drogi jest im Chrystus, jak potrzebują tego Chrystusa w codziennym życiu”.

„Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za wszystkie owoce, które pojawiły się w naszych sercach, które pojawiły się w sercach wielu Polaków” – mówił bp Mering do wiernych, zebranych we włocławskiej bazylice katedralnej. Kaznodzieja wskazał na potrzebę wyjścia do bliźniego, do potrzebującego: „Miłosierdzie jest przede wszystkim bezinteresownym czynieniem dobra […] musimy, uświadamiając sobie tę prawdę, zastanowić się nad obecnością bezinteresowności w naszym życiu. Miłosierdzie staje się możliwe, gdy zaufamy Bożej mądrości, bo ona stanowi ofiarowanie – na dodatek w pokorze – drugiemu człowiekowi uwagi, dobroci i miłości. Uwaga, dobroć i miłość, bezinteresowność to są najpiękniejsze cechy tego, co nazywamy miłosierdziem” – kontynuował hierarcha. „Kwestią miłosierdzia jest także dawanie drugiemu człowiekowi tego, co jest w naszym życiu takie trudne: obecności, czasu, stałej pamięci, także modlitwie” – zauważył kaznodzieja. Jednocześnie podkreślił, że świadczenie miłosierdzia, ofiarowanie swojego czasu, dobroci i miłości staje się „wyznaniem Jezusa przed ludźmi”.

Biskup Włocławski przypomniał, że „Bóg nie rezygnuje nigdy z miłości do człowieka, pomimo jego braków”. Zachęcał do podjęcia przez wiernych inicjatywy Caritas Polska „Rodzina rodzinie”, jako konkretnej formy miłosierdzia – „pomocy na wagę życia tych ludzi, którzy na nią liczą, i którzy jej potrzebują”.

Bp Mering nakreślił wyzwania, jakie stawia przed nami zbliżający się rok 2017, rocznice: 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie i 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przypomniał, że diecezjanie włocławscy zobowiązani są w sposób szczególny świadczyć, przypominać sobie prawo miłosierdzia: „To przecież z Kościoła włocławskiego wyszła niosąc orędzie dotyczące Miłosierdzia Bożego – święta Siostra Faustyna”. Swoje rozważanie bp Mering zakończył słowami: „Dziękujemy za nadzieję i światło, jakie Boże Miłosierdzie wnosi w nasze codzienne, biedne ludzkie życie”.

Wierni zebrani w katedrze razem odśpiewali hymn Maryi – „Magnificat”, dziękując za łaski otrzymane w Roku Miłosierdzia. Następnie odmówili modlitwę przeznaczoną na kolejny dzień nowenny przed Aktem Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
W koncelebrze uczestniczyli bp Stanisław Gębicki, pracownicy Kurii Włocławskiej, profesorowie i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego, proboszczowie i wikariusze. Obecni byli przedstawiciele parafii diecezji, młodzież szkolna, alumni, siostry zakonne, poczty sztandarowe – ponad 600 osób uczestniczących w liturgii.

Przed rozpoczęciem liturgii Mszy świętej wierni w katedrze modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz wysłuchali pieśni w wykonaniu zespołu powołaniowo-ewangelizacyjnego „Kerygma”, który tworzą klerycy włocławskiego seminarium. Uroczystości śpiewem towarzyszył chór katedralny wraz ze scholą klerycką pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.

Jubileusz Miłosierdzia trwał do 20 listopada. Aby dać możliwość przejścia Bramą Miłosierdzia i uzyskania odpustu oraz duchowych łask Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, bp Mering wyznaczam do tego celu w diecezji: Bazylikę Katedralną we Włocławku, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu, Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich.

Ojciec Święty Franciszek zamknął Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra w Rzymie 20 listopada br., czym zakończył Rok Święty Miłosierdzia w Kościele powszechnym.

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie