DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – Światowe Dni Młodzieży i „Dni w Diecezji”
2016-12-29

Od 20 do 24 lipca grupy młodzieży z różnych państw przybywały do Diecezji Włocławskiej. „Dni w Diecezji” – był to czas spędzany w parafiach, stanowiący bezpośrednie przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Misericordia” – miłosierdzie, pod takim hasłem diecezja włocławska przeżyła „Dni w Diecezji”.

Do diecezji włocławskiej zgłosiły się grupy z następujących krajów: Korei Płd., Mongolii, Chin (Hongkong), Kazachstanu, Łotwy, Ukrainy, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii (Anglia), Kanady, Meksyku, Peru, Argentyny, Chile. Zostali przyjęci przez wspólnoty parafialne w Sieradzu, Zduńskiej Woli, Charłupi Małej, Szadku, Koninie, Kazimierzu Biskupim, Licheniu, Kramsku, Włocławku, Topólce, Lubiczu Górnym oraz z międzynarodowej wspólnoty FONDACIO.

Pierwsza grupa na ŚDM przybyła do diecezji z Argentyny 16 lipca. „Jesteśmy szczęśliwi, że w Roku Miłosierdzia możemy przyjechać do Polski, do ojczyzny św. Jana Pawła II, który był papieżem Miłosierdzia i tutaj przeżyć ŚDM – najważniejszy moment Roku Świętego” – mówili młodzi Argentyńczycy. Miejscem ich pobytu na ten czas stała się Topólka.

Młodzież z diecezji Astana z Kazachstanu gościła w Koninie od 18 lipca. Młodych Kazachów, którzy do Konina z Warszawy przyjechali pociągiem, na dworcu PKP witała ponad 50-osobowa grupa młodych ludzi, którzy swoją energią i radością płynącą z przeżywanej wiary dali do zrozumienia, że na swoich gości wyczekiwali z niecierpliwością. Tego dnia, oprócz młodych z Kazachstanu przybyli również do diecezji włocławskiej pielgrzymi z Francji w Kazimierzu Biskupim, pielgrzymi z Mongolii i Korei w Lubiczu Górnym i młodzież z Kanady we Włocławku-Michelinie (par. Ducha Świętego).

Natomiast 19 lipca powitana została młodzież z Argentyny i Peru (par. Najświętszego Zbawiciela we Włocławek), Ukrainy (w Zduńskiej Woli – Szadku) oraz Anglii (w Licheniu). „Przyjechaliśmy tu, aby poznać Polskę, jej ludzi, wiarę i wspaniałą historię. Przybywamy do serca waszego kraju, jego kultury i wielkiej pobożności tutejszej ludności – do Matki Boga. Poza tym jesteśmy w ojczyźnie św. Jana Pawła II, którego przecież poznaliśmy przez jego wieloletni pontyfikat. Widzimy tutaj siłę wiary” – powiedział bp Mark Davies z diecezji Shrewsbury w Anglii po przyjeździe do Lichenia. Wraz z młodzieżą ze swojej diecezji hierarcha przybył do Polski, aby uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży. Jako miejsce pobytu w Polsce goście z Anglii wybrali Licheń.

Miejscem docelowym pielgrzymów z Kanady i Hongkongu stała się parafia pw. Ducha Świętego we Włocławku-Michelinie. Młodzież przywitano po staropolsku – chlebem i solą. Na Łotyszy, których docelowym punktem na mapie diecezji włocławskiej stało się Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej, czekała młodzież w sieradzkich strojach regionalnych z chlebem i solą w swych dłoniach.

20 lipca, tuż przed wieczorną Mszą św. 96-osobowa grupa młodych Koreańczyków z wyspy Cheju (Jeju) przekroczyła progi sieradzkiej kolegiaty. Po tradycyjnym powitaniu gości przez najstarszych sieradzan, którzy u samych drzwi świątyni podali do ucałowania chleb i sól, cała grupa przy gromkich oklaskach parafian weszła do środka. Po chwili modlitwy przed tronem sieradzkiej Pani zgromadzeni usłyszeli przepiękny śpiew hymnu Światowych Dni Młodzieży wykonany w bezbłędnym polskim przekładzie. Podobnie było w sąsiedniej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Po modlitwie wolontariusze z parafii Wszystkich Świętych wręczyli gościom prezenty przygotowane specjalnie na tę okazję, po czym oczekujący przedstawiciele rodzin przyjmujących młodzież zaprosili pielgrzymów na kolację do swoich domów. Tego samego dnia, kilka minut po godzinie 19 w parafii Szadek powitano pielgrzymów z Kołomyi na Ukrainie.

W środowy wieczór 20 lipca w parafii św. Stanisława BM we Włocławku powitana została grupa młodzieży z Italii, z diecezji Castellaneta, na czele z ks. Grzegorzem Szczepaniakiem i dwoma prezbiterami z diecezji. Po słowach powitania ks. Sławomira Deręgowskiego – proboszcza parafii, po serii kujawskich rogalików i wymianie radosnych śpiewów międzynarodowych, młodzi wraz ze wspólnotą parafialną przeżyli Apel Jasnogórski zakończony integracją młodzieży – i nie tylko młodzieży.

Tego samego dnia, grupę Włochów z Bolzano-Bressanone powitali parafianie parafii św. Józefa we Włocławku. Najpierw śpiewem hymnu ŚDM, a potem wspólną modlitwą w kościele parafialnym rozpoczął się pobyt grupy w diecezji. Po kolacji, wraz z rodzinami powrócili do świątyni na modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Tymczasem w parafii św. Maksymiliana we Włocławku zagościła grupa z Argentyny, z Buenos Aires.
21 lipca grupa z Chile i Meksyku powitana została w Kramsku, a 22 lipca 430-osobowa grupa ruchu FONDACIO z Francji i innych krajów zawitała do Konina. Wszystkie planowane grupy były na „Dniach w Diecezji” poza młodymi ze Sri Lanki, którzy nie otrzymali wiz.

21 lipca na terenach zielonych przy Hali Mistrzów we Włocławku odbył się Festiwal Młodych. Koncert został zorganizowany z racji trwających Światowych Dni Młodzieży i „Dni w Diecezji”. Wpisywał on się program dnia włocławskiego: „Folk Day!” Wydarzenie było świętem chrześcijańskiej radości i młodości. Przed sceną można było zobaczyć setki młodych ludzi, którzy tańcem i śpiewem świętowali swoje święto wiary.
Zanim młodzież spotkała się przed sceną koncertu wzięła najpierw udział w katechezach w kościołach, a później rozpoczęła zwiedzanie ciekawych miejsc Włocławka, m.in.: piętnastowiecznej Katedry, seminarium duchownego, muzeum czy włocławskiej tamy – miejsca męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Na początku koncertu kulturę i tradycję kraju i regionu zaprezentował zespół Pieśni i Tańca „Kujawy”. Ich występ przybrał formę nieco inną od tej, którą prezentują na co dzień. W repertuar muzyczny, który zaprezentowali wkradły się elementy rocka. Oprócz nich na scenie można było zobaczyć takich artystów jak: Joanna Kaczmarkiewicz, półfinalistka piątej edycji programu „Must be the Music”, Paulina Brzozowska, laureatka programu „Szansa na Sukces”, Tadeusz Sejbert, laureat wielu konkursów oraz Konin Gospel Choir, który przyjechał do Włocławka z Wielkopolski. Przed sceną można było zobaczyć setki młodych ludzi, którzy tańcem i śpiewem świętowali swoje święto wiary.

Piątek 22 lipca w programie „Dni w Diecezji” nazwany został dniem miłosierdzia. W nawiązaniu do nazwy diecezji włocławskiej wybranej na czas ŚDM 2016 „Misericordia”, młodzi wzięli udział w dziełach miłosierdzia prowadzonych przez parafie. Wszyscy spotkali się w Świnicach Warckich, gdzie zaczęło się życie i droga Apostołki Bożego Miłosierdzia – św. Siostry Faustyny Kowalskiej, współpatronki Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Młodzi odwiedzili dom urodzin św. Siostry Faustyny w Głogowcu, by o godz. 12, po powitaniu i zawiązaniu wspólnoty, pieszo pielgrzymować do Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej. Pielgrzymi przeszli drogą krzyżową niosąc krzyż (replikę krzyża ŚDM) i relikwiarz z relikwiami św. Faustyny. O godzinie 15 odbyła się uroczysta celebracja Godziny Miłosierdzia pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, podczas której odśpiewana została Koronka do Bożego Miłosierdzia z rozważaniami zaczerpniętymi z Dzienniczka św. Faustyny odczytanymi w różnych językach. Po zakończeniu nabożeństwa miał miejsce koncert pieśni do Miłosierdzia Bożego w wykonaniu chórów i orkiestr Ziemi Świnickiej.

Sobota 23 lipca była dniem centralnym „Dni w Diecezji”. Do Lichenia zaproszone zostały wszystkie grupy parafialne z diecezji włocławskiej. Podczas dnia w Licheniu, który został nazwany „Mary’s Day” o godzinie 16 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Pasterza Kościoła Włocławskiego, ks. bp Wiesława Meringa. Wraz z hierarchą Najświętszą Eucharystię koncelebrowali: bp pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki, abp Tomasz Peta z archidiecezji w Astanie w Kazachstanie, bp Mark Davies z diecezji Shrewsbury w Anglii oraz bp Jean-Philippe Nault z francuskiej diecezji Digne.
Po Eucharystii poszczególne grupy młodzieży barwnie zaprezentowały kultury krajów, z których przybyli.

Niedziela 24 lipca była dniem spotkania w rodzinach, które przez ostatnie dni gościły młodych z całego świata. Oprócz Mszy św. w parafii i wspólnego obiadu zorganizowano dla pielgrzymów wiele atrakcji.

Do Włocławka przybyły grupy z Włoch, Argentyny, Kanady, Hongkongu i Peru. Każda z parafii na niedzielny dzień „Dni w Diecezji” przygotowała dla swoich gości własny i unikalny program. Jednak to, co wszystkich łączyło była Msza św. we wspólnocie parafialnej. Tej, celebrowanej w parafii pw. św. Stanisława BM we Włocławku przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Homilię wygłosił opiekun włoskiej grupy ks. Grzegorz Szczepaniak. Na Eucharystii obecny był także diecezjalny koordynator ŚDM ks. Artur Niemira. Na zakończenie Eucharystii ks. prał. Sławomir Deręgowski, proboszcz parafii i koordynator muzyczny „Dni w Diecezji” poprosił wszystkich zebranych, aby do swoich modlitw włączyć tę w intencji Światowych Dni Młodzieży.

W parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, która gościła grupę z Argentyny ostatni dzień pobytu rozpoczął się Mszą św. o godz. 10, którą celebrowali ks. prał. Zbigniew Szygenda, proboszcz parafii, ks. prał. Artur Niemira, diecezjalny koordynator ŚDM oraz ks. Witold Dorsz, proboszcz parafii Wieniec.
„Każda z rodzin, która gościła młodzież przygotowała pyszny, niedzielny obiad, a po południu spotkaliśmy się na włocławskiej przystani, aby wraz z seminaryjnym zespołem Kerygma, wielbić Pana. Ostatnim punktem dnia był już tradycyjnie odśpiewywany wraz z parafianami Apel Jasnogórski. Po wyjściu z kościoła polska młodzież podziękowała w języku angielskim i hiszpańskim za wspólnie spędzony czas.
Oprócz grup przebywających w parafii św. Stanisława BM czy Najświętszego Zbawiciela pielgrzymi znajdowali się w parafiach św. Józefa oraz Ducha Świętego we Włocławku Michelinie.

W centralnej części diecezji włocławskiej, w parafii pw. św. Stanisława BM w Kramsku gościła grupa z Chile i jeden pielgrzym z Meksyku. Młodzi Latynosi w niedzielny dzień uczestniczyli w Mszy św. o godz. 10:30, której przewodniczył ks. prał. Sławomir Kasprzak, proboszcz parafii, a homilię w języku polskim i hiszpańskim wygłosił ks. Janusz, werbista i opiekun grupy. Pielgrzymi po południu uczestniczyli we wspólnym spotkaniu przy grillu, tańcach i śpiewie zorganizowanym w pobliskiej agroturystyce.

Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej stało się miejscem docelowym dla pielgrzymów z Łotwy. Niedziela dla Łotyszy goszczący na ziemi sieradzkiej była niezwykle atrakcyjna. Oprócz Mszy św. i wspólnego obiadu u rodzin, miał miejsce wyjazd nad zbiornik Jeziorsko, gdzie pływano motorówkami, odbył się piknik parafialny oraz mecz piłkarski Polska-Łotwa o Puchar Księdza Proboszcza. Wieczorem miało miejsce ognisko oraz tańczono poloneza i taniec belgijski.

Sieradz i Zduńska Wola to dwa miasta które gościły pielgrzymów z Korei Południowej. Po Eucharystii w parafii NSJ w Sieradzu, młodzi spotkali się w domach u rodzin. Goście prezentowali swoją kulturę na sieradzkim rynku oraz na scenie festiwalu Open Hair. Wieczorem odbyło się spotkanie przy ognisku. Na spotkaniu był obecny pan Witold Waszczykowski, Minister Spraw Zagranicznych”. W Zduńskiej Woli wspólnie śpiewano, tańczono i zasadzono drzewko na pamiątkę pobytu gości z Azji w mieście św. Maksymiliana Kolbe.

Dzień w parafiach zakończył „Dni w Diecezji”. 26 lipca młodzi pielgrzymi wyruszyli do Krakowa by uczestniczyć wraz z papieżem Franciszkiem w Światowych Dniach Młodzieży.

 


Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13192094 -GOŚCI ONLINE: 43

projektowanie stron www