Kaczki Średnie: spotkanie wigilijne dla osób starszych, chorych i samotnych
2016-12-19

W niedzielę 18 grudnia br. już po raz piąty, z inicjatywy ks. proboszcza Pawła Zalewskiego oraz Parafialnego Zespołu Caritas odbyło się spotkanie wigilijne dla osób starszych, chorych i samotnych z parafii w Kaczkach Średnich, w którym uczestniczyło ponad 100 osób.

Najpierw wszyscy uczestnicy spotkania zgromadzili się w parafialnym kościele na Mszy św. Ks. Paweł Zalewski w wygłoszonej homilii przypomniał wezwanie „Nie bójcie się” i apelował, by nie bać się Ewangelii, która niesie odwagę. Ponadto zwrócił uwagę, że czas przygotowywania się do uroczystości Bożego Narodzenia jest egzaminem, podczas którego mamy okazję pokazać, że w naszym sercu i życiu jest Chrystus, że jest najważniejszy, byśmy oczekiwali Jego narodzin z otwartym sercem.

Po Mszy św. spotkanie przy wigilijnym stole odbyło się w sali bankietowej „Finezja” w Kaczkach Średnich. Ks. Paweł Zalewski podziękował wszystkim paniom z Parafialnego Zespołu Caritas za ich wysiłek, troskę, za całoroczną pracę, bowiem zorganizowana wigilia dla starszych i samotnych jest tylko jednym z aspektów ich działalności. Dziękował za bycie ikoną i twarzą Kościoła, za ich wrażliwość społeczną i jako symboliczny dowód wdzięczności wręczył pamiątkowe albumy. Słowa podziękowania za determinację i zaangażowanie wyraziła również Prezes Parafialnego Zespołu Caritas Pani Anna Majewska, życząc wszystkim uczestnikom wigilii, by potrafili przyjmować postawę św. Józefa i z wiarą oraz pokorą ufali w Boży plan. Obecni na wigilijnym spotkaniu samorządowcy życzyli Świąt bogatych w przeżycia religijne, obfitych w gesty życzliwości i miłości. Życzyli również spokojnego Nowego Roku, pełnego wiary i nadziei betlejemskiego żłóbka.

Po odczytaniu słów z Ewangelii według św. Łukasza nastąpił wzruszający moment wspólnego dzielenia się opłatkiem. Delektując się smacznymi potrawami, uśmiechem i dobrym słowem wszyscy goście mieli okazję obejrzeć jasełka przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kaczkach Średnich, nagrodzone gromkimi brawami oraz słodkościami ufundowanymi przez sponsorów. W to szczególne przedsięwzięcie wigilijne aktywnie włączyli się również wychowankowie Domu dla Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich przygotowując dla wszystkich zaproszonych osób piękne świąteczne ozdoby.

Spotkanie wigilijne zorganizowano dzięki ogromnemu zaangażowaniu ks. proboszcza, członkiń Parafialnego Zespołu Caritas z Panią Prezes Anną Majewską na czele, wsparciu samorządowców z Gminy Turek, Gminy Przykona, Starostwa Powiatowego, gościnności właściciela sali bankietowej Pana Mariusza Najmowicza oraz wielu ludzi dobrej woli, którzy angażują się w akcje charytatywne organizowane przez Parafialny Zespół Caritas (m.in. kiermasze, sprzedaż świec z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, palm wielkanocnych).

Gabriela Kolenda

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie