Nie tylko pamiątka - ukazał się album o ŚDM w diecezji włocławskiej
2016-12-14

Nakładem Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników ukazał się album pt. „Szczęśliwi miłosierni. Diecezja włocławska i Kraków”, pod redakcją ks. Janusza Bartczaka, we współpracy z ks. Łukaszem Grabiaszem, ks. Arturem Niemirą i ks. Łukaszem Przelazłym.

Publikację otwiera słowo wprowadzające biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Dalej następuje prezentacja logo i hymnu ŚDM Kraków 2016, po czym, w ramach rozdziału „Przygotowania do ŚDM 2016 w diecezji włocławskiej”, przedstawione są żywoty, wraz z wizerunkami: św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. bp. Michała Kozala i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie czytelnik otrzymuje relację z poszczególnych etapów pielgrzymki symboli ŚDM po parafiach diecezji włocławskiej. Zwraca uwagę pieczołowitość, z jaką redaktor opracowania i jego współpracownicy potraktowali inicjatywy przygotowujące duchowo do ŚDM.

Druga część książki to prezentacja wielkiego święta młodych, które rozpoczęło się od Dni w Diecezji. Już pierwsze przekartkowanie ukazuje kościoły, ulice, place i inne miejsca spotkań: kolorowe, radosne, pełne młodzieży. Jak należało się spodziewać, najbardziej szczegółowo zrelacjonowane są wydarzenia z soboty 23 lipca 2016 r., z centralnych obchodów Dni w Diecezji, które odbyły się w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Znajdziemy tu fragmenty powitania pielgrzymów przez ks. prał. Artura Niemirę, diecezjalnego koordynatora ŚDM, oraz wyjątki z homilii, którą wygłosił ks. bp Wiesław Mering. Ponadto udokumentowane prezentacje artystyczne ukazujące kulturę poszczególnych krajów.

Kolejne strony i kolejne wydarzenia, poczynając od Mszy Otwarcia na Błoniach, ceremonię powitania Ojca Świętego Franciszka na lotnisku w Balicach, spotkania Ojca Świętego z władzami RP i korpusem dyplomatycznym, jak również z polskimi biskupami, przez spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą zebraną tłumnie pod oknem „papieskim” kurii krakowskiej. A dalej Msza z homilią papieża na Jasnej Górze, jego milcząca, przejmująca obecność w Auschwitz-Birkenau, następnie Droga Krzyżowa na krakowskich Błoniach oraz czuwanie modlitewne i Msza Święta na Campus Misericordiae, aż po pożegnanie papieża na krakowskim lotnisku. W zwarte relacje wplecione są wyjątki z nauczania Ojca Świętego, jak też z katechez ks. bp. Wiesława Meringa i ks. bp. Marka Marczaka. Ostatnia część książki zawiera m.in. świadectwa diecezjan oraz treści zawarte w e-mailach gości, zagranicznych pielgrzymów. Jest również zapisem dziękczynienia za ŚDM we włocławskiej katedrze; znajdziemy tu fragmenty homilii o. Kazimierza Lubowickiego i przemówienie, które ks. bp Mering wygłosił przed udzieleniem błogosławieństwa wiernym.

Walorem książki, która liczy 189 stron, są m.in. liczne fotografie, jednak główną intencją autora opracowania i jego współpracowników jest przypomnienie papieskich słów wypowiedzianych w lipcu 2016 r. do każdego z nas, i nadzieja, że publikacja przyczyni się do wzmocnienia wiary czytelnika.

Książka (ISBN 978-83-7401-569-1) ma189 stron, kosztuje 49 zł, jest do nabycia w siedzibie Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników, także przez internet (e-mail wydawnictwo@wydawnictwodr.pl, www.wydawnictwodr.pl).

Tekst i fot. Barbara Sawic